Biokemisk blodprøve hos børn: norm, afkodning

Krampe

For at kontrollere, om barnet er sundt, er det første, man skal gøre, at ordinere en generel blodprøve. Ikke altid, hvis leukocytantalet er normalt, så er patienten sund. Undertiden kræves yderligere undersøgelser. Hvis der udtages en generel blodprøve fra alle små børn, udføres en biokemisk udelukkende i henhold til indikationer. Når en sådan undersøgelse er tildelt et barn, er forældrene ret logisk interesserede i, hvad det er til, og hvad der nøjagtigt kan bestemmes med dets hjælp..

Blod til biokemi hos nyfødte tages kun i ekstreme tilfælde

Formålet med undersøgelsen

Vigtig! En biokemisk blodprøve hos et barn giver dig mulighed for at bestemme metabolismen af ​​kulhydrater, lipider, enzymer, elektrolytter og en række andre indikatorer, der er ansvarlige for visse processer, der forekommer i barnets krop.

Listen over biokemiske indikatorer, der kan vurderes ved at dechiffrere resultatet af en baby's blodprøve, er ret omfattende. Undersøgelse af de fleste af dem udføres udelukkende med visse objektive indikationer. Når det kommer til standardundersøgelser, kontrollerer det normalt følgende indikatorer:

  • total protein;
  • albumin;
  • globuliner;
  • C-reaktivt protein;
  • total, bundet og fri bilirubin;
  • ALT;
  • AST;
  • alkalisk phosphatase;
  • glucose;
  • creatinin
  • urinstof;
  • lipider;
  • cholesterol;
  • triglycerider;
  • beta-lipoproteiner;
  • kalium;
  • calcium;
  • natrium;
  • fosfor.

I hvilke tilfælde er ordineret

Efter at have fundet svaret på spørgsmålet, blodet til biokemi, der vises hos barnet, er det værd at finde ud af, i hvilke tilfælde undersøgelsen er nødvendig, og hvor ikke en biologisk, men en generel analyse er velegnet.

Analysen ordineres normalt i følgende tilfælde:

  1. Hvis du har mistanke om tilstedeværelsen af ​​arvelige sygdomme.
  2. At bestemme graden af ​​skade på babyens indre organer på grund af forskellige sygdomme.
  3. Hvis en nyfødt har gulsot, og det er nødvendigt at bestemme årsagen til sygdommen.
  4. Hvis der er mistanke om intrauterin infektion.
  5. For at kontrollere effektiviteten af ​​behandlingen.
  6. For at afklare den foreløbige diagnose.

Blod fra en blodåre kan fortælle meget om en babys helbred.

Hvor længe man venter på resultatet

Der er ikke et entydigt svar på spørgsmålet om, hvor længe man skal vente på resultatet af analysen for biokemi. Den specifikke tidsperiode afhænger primært af, hvilken slags resultat du ønsker at få. Antallet af bestemte komponenter er af stor betydning. Påvirker den hastighed, hvormed en specialist kan dechifrere resultatet, og det udstyr, laboratoriet bruger - jo mere moderne og høj kvalitet det er, jo før kan du forvente færdige indikatorer.

Glem ikke, at ikke alle klinikker har sit eget laboratorium. Ofte sendes analyser efter indsamling til en anden organisation til dekryptering, hvilket naturligt øger den brugte tid. Hvis vi gennemsnitligt taler, tager det mindst 4-5 dage at dechiffrere resultaterne af biokemi..

Resultaterne af biokemisk analyse skal vente i relativt lang tid

Hvordan man tager blod til biokemi

Da en vene er påkrævet for en blodprøve til biokemi, og det er ret problematisk at finde den hos spædbørn, der endnu ikke er et år gammel, er læger nødt til at se efter alternative muligheder. Det er bedst at trække blod derfra, hvor det er lettere:

  • fra underarmsårene;
  • fra venerne på hovedet;
  • bagfra af hånden;
  • fra venerne på læggene osv..

Selve proceduren er den samme som for voksne. Hvis det er muligt, trækkes det område, hvorfra blodet tages, tæt sammen med en ternet, injektionsstedet behandles med alkohol, venen punkteres, og blod opsamles i et reagensglas. Efter proceduren påføres en bomuldsuld, der er gennemvædet med alkohol, på stedet for prøvetagning af materiale til forskning.

Enhver nyfødt baby opfatter medicinske procedurer som en stressende situation, derfor er forældrenes opgave at reducere mulig negativitet til et minimum. For eksempel for at distrahere et barn kan du tage en rangle med dig - det vil distrahere babyen fra en ubehagelig procedure.

Biokemisk analyse: norm og afkodning

Listen over indikatorer, som biokemi kan afsløre, er meget lang. Oftest er en mere kortfattet liste tilstrækkelig til diagnosticering..

Tabel, hvad denne eller den anden indikator betyder, og hvordan man finder ud af, hvad dens norm er

IndeksIndikatorværdiNorm fra 0 til 2 måneder.Normen er fra 2 måneder. op til et år
Samlet proteinBestemmer indholdet af protein i blodet45 til 79 g / l51 til 73 g / l
AlbuminProteinfraktion, der er ansvarlig for transport af stoffer i blodet og opretholdelse af tryk på det ønskede niveau30 til 45 g / l35 til 50 g / l
globulinerProteinfraktion, der er ansvarlig for overførsel af hormoner og enzymer i blodet og stimulerende immunitet25 til 35 g / l25 til 35 g / l
C-reaktivt proteinViser tilstedeværelsen af ​​foci af betændelse i kroppenEr fraværendeEr fraværende
Samlet bilirubinPigment, der viser hastigheden af ​​heme-nedbrydning i hæmoglobin17 til 68 μmol / lFra 8,5 til 21, μmol / l
Tilknyttet bilirubinPigment, der viser niveauet for leverceller med glucuronsyre4,3 til 12,8 μmol / L0,83 til 3,4 μmol / L
Gratis bilirubinGiver mulighed for at diagnosticere gulsot12,8 til 55,2 μmol / L2,56 til 17 μmol / L
ALT, ASTIdentificer leversygdomOp til 40 enheder / lOp til 40 enheder / l
Alkalisk phosphataseAfslører akutte former for leukæmiOp til 150 enheder / lOp til 644 enheder / l
GlukoseEnergikilde til celler1,4 til 4,73,3 til 6,1 mmol / l
CreatininBestemmer nyrens tilstand35 til 110 mmol / l35 til 110 mmol / l
UreaBestemmer nyrens tilstand2,5 til 4,5 mmol / l3,3 til 5,8 mmol / l
LipiderViser mængden af ​​fedt i blodet4 til 5 g / l5 til 7 g / l
KolesterolDeltager i syntesen af ​​hormoner1,6 til 3 mmol / l1,8 til 4,9 mmol / l
CalciumDeltager i mange processer i kroppen2,2 til 2,5 mmol / g2,3 til 2,8 mmol / g
NatriumDanner en alkalisk balance i blodet, nødvendigt for funktionen af ​​nyrerne135 til 155 mmol / l133 til 142 mmol / l
FosforAnsvarlig for biokemiske reaktioner1,8 til 2,71,3 til 2,3

Når du foretager en biokemisk blodprøve fra et barn ved at afkode i tabellen, kan du forstå, om alt er normalt, eller der er afvigelser.

Det er vanskeligere at tage blod til analyse fra en baby end fra en voksen

Hvem skal overlade dekryptering

Da barnets kropsreaktion på mange sygdomme er meget mere markant end hos voksne, anbefales det at tage prøver og følgelig få en afkodning af resultaterne i pålidelige laboratorier, hvor erfarne specialister arbejder. Analysen skal vise, hvilke problemer barnet har, og en erfaren læge skal identificere abnormiteter og ordinere passende behandling.

Stigende og faldende indikatorer

Afvigelser fra normen mod et fald eller stigning i individuelle indikatorer indikerer en dysfunktion af babyens indre organer, hormonel svigt, en autoimmun proces, en mangel på eller overskydende vitaminer og mikroelementer i kroppen.

Overordnede rådes kraftigt om ikke at ignorere den fodterapeuts henvisning til en biokemisk test. Ja, dette er ikke den mest behagelige procedure for et barn, men det er med dens hjælp, at du rettidigt kan identificere en alvorlig sygdom og med held kurere den.

Afkryptering af resultaterne af en biokemisk blodprøve hos børn: indikatorer for normer og afvigelser i tabellen

Når der opstår en funktionsfejl i et barns krop, er den rettidige indstilling af den korrekte diagnose meget vigtig. Jo hurtigere behandling begynder, desto mindre sandsynlige har negative konsekvenser for den lille patient. Imidlertid er ikke alle diagnostiske metoder gældende for børn. Biokemisk blodprøve gør det muligt hurtigt og præcist at vurdere tilstanden i barnets krop.

Når undersøgelsen er ordineret til børn?

En biokemisk blodprøve ordineres til en person i alle aldre. Nyfødte gør det for at udelukke arvelige sygdomme eller medfødte patologier. Behovet for biokemi opstår, når babyen klager over dårligt helbred. Indikationerne for udnævnelse af en detaljeret blodprøve til børn er:

LÆS OGSÅ: en detaljeret transkription af en generel blodprøve hos et barn

  • mistanke om medfødte sygdomme eller patologier i indre organer;
  • neonatal gulsot syndrom;
  • påstået infektion af babyen i livmoderen;
  • behovet for at bekræfte den foreløbige diagnose;
  • alvorlige mavesmerter uden nogen åbenbar grund;
  • langvarig opkast eller diarré;
  • forlænget underfebril kropstemperatur hos barnet;
  • verifikation af effektiviteten af ​​den ordinerede terapi.

Afkodning af resultaterne

Afkryptering af forskningsresultater er specialister. Mange forældre, der har modtaget babyens analyser i deres hænder, prøver imidlertid at finde ud af deres egne digitale indikatorer. Biokemisk analyse beskriver flere dusin elementer. Vi vil overveje de indikatorer, der er mest almindelige:

  • En stigning i den samlede mængde protein i barnets blod kan betyde, at kroppen er dehydreret, der opstår inflammatoriske processer, infektioner og tumorformationer udvikler sig. Denne indikator stiger også med alvorlige forbrændinger. Leversygdomme, tarmproblemer, udtømning af kroppen på grund af manglende ernæring eller nyresygdom, onkologi, intern blødning, forgiftning af kroppen fører til et fald i normen for total protein.
  • Udseendet af c-reaktivt protein i barnets krop indikerer udviklingen af ​​betændelse i kroppen. Det forekommer normalt hos voksne med gigt.
  • Albumin stiger med dehydrering og en overflod af vitamin A. En nedsat indikator kan indikere hjertesvigt, nyrepatologi, lungeødem, mave-tarmkanal patologi, ondartet tumor, stort blodtab (se også: et barn har mild anæmi).
  • Hvis seromukoider sænkes, er leverdysfunktioner mulige. En stigning i indikatoren indikerer inflammatoriske processer og en mulig ændring i væv..
  • En stigning i amylase- og lipase-niveauer flere gange indikerer problemer i bugspytkirtlen.
  • AST (Aspartate Aminotransferase) øges i pancreatitis, lever- og hjertesygdomme.
  • Med en stigning i ALT (alanin aminotransferase) kan et barn diagnosticeres med hjertesygdom eller nyresygdom.
  • Et lavt niveau af alkalisk phosphatase forårsager mistanke om anæmi hos et barn. Overskridelse af normerne for dette enzym forårsager raket, leukæmi, viral hepatitis, cytomegalovirus og tarminfektioner.
  • I tilfælde af krænkelse af kulhydratmetabolismen afviger glukose og fructosamin fra normen (vi anbefaler at læse: hvad er normen for glukose i blodet hos børn: tabel). Høje glukoseniveauer observeres hos børn med diabetes mellitus.
  • Kolesterol over det normale indikerer behovet for at kontrollere leverens og det kardiovaskulære systems funktion. Lipidsænkning forekommer ved alvorlig leversygdom.
  • Pigmenter er forhøjet med gulsot. Samtidig viser direkte bilirubin, at sygdommen er ikke-toksisk, mens indirekte bilirubin indikerer svær forgiftning af kroppen (vi anbefaler at læse: hvad skal normen for bilirubin være i en måned gammel baby?).
  • Kvælstofstoffer giver information om nyrefunktion. Deres vækst indikerer dårlig funktion af disse organer. Kreatinin falder i endokrine sygdomme.

Afkryptering af afvigelser fra normen for uorganiske stoffer og vitaminer er vist i tabellen:
Indeks

Over det normaleUnder det normale
ChloriderDiabetes, vand ubalance, nyresygdom.Acidose, traumatisk hjerneskade, mangel på væske i kroppen.
JernKolecystitis, anæmi, hepatitis.Levercirrose, jernmangel, hævelse, C-vitaminmangel.
KaliumHovedtraume, dehydrering, funktionsfejl i skjoldbruskkirtlen, funktionsfejl i mave-tarmkanalen.Sygdomme i det kardiovaskulære system, mave-tarmsygdomme, nervesygdomme.
KobberHyperthyreoidisme, hypothyreoidisme, anæmi.Sygdomme i leveren og nyrerne.
NatriumDehydrering.Insufficiens i binyrerne og nyrerne.
CalciumOnkologi, sygdomme i binyrerne og nyrerne, et overskud af D-vitamin.D-vitaminmangel, pancreatitis, leversvigt.
FosforCirrhose, acidose, nyresvigt.Ragetter, svær opkast og diarré.
MagnesiumKnoglemarvs-onkologi, thyroidea-dysfunktion, autoimmune sygdomme.Intoxikation, stress, funktionsfejl i skjoldbruskkirtlen.
Vitamin B12Leukæmi, hepatitis, skrumplever (se også: årsager og symptomer på leukæmi hos børn).Stress, underernæring.
FolsyreUbalanceret ernæring, kirurgisk indgreb.Dårlig ernæring, mavesår.

Flere indikatorer kan indikere tilstedeværelsen af ​​den samme sygdom og omvendt en - for forskellige sygdomme. I denne henseende kan forældre fejlagtigt give deres barn en skuffende diagnose uden ordentlig træning og den nødvendige viden..

Hvordan man forbereder sig på proceduren?

For at opnå et nøjagtigt resultat er det nødvendigt at forberede barnet korrekt til proceduren. Doner blod til biokemisk analyse på tom mave inden kl. 12. Det er nødvendigt, at der er gået mindst 8-10 timer siden det sidste måltid. Du skal spise middag senest kl. 20.00, hvorefter du kun kan give barnet rent vand.

Inden du tager biokemi, skal du afstå fra at bruge medicin, fedtholdige og krydret mad, mel og søde fødevarer. Børn, der allerede er i stand til at forstå essensen af ​​medicinske procedurer, skal forklares, at de ikke behøver at bekymre sig. Hvis patienten ikke forbliver bevægelig under proceduren, kan der forekomme et blå mærke på stedet for hegnet.

Før analysen er det nødvendigt at begrænse barnets fysiske aktivitet. Det er vanskeligt at lade en ammende baby sulten i 8 timer, så du kan fodre ham lidt. Du skal dog informere din læge inden du donerer blod. I nødsituationer udføres en biokemisk blodprøve uden særlig forberedelse.

Testforberedelse

For at normindikatorerne skal tolkes korrekt af en hæmatolog, skal forældrene overvåge gennemførelsen af ​​flere enkle forebyggende foranstaltninger, herunder:

  • det sidste fødeindtag mindst 8 timer før indsamling af biologisk materiale;
  • dagen før testen er det nødvendigt at begrænse drikken af ​​stærk eller sød grøn og sort te;
  • overholdelse af en sparsom diæt i 3 dage, før du donerer blod. Det anbefales at opgive fedtholdige, stegt og krydret mad;
  • dagen før analysen bør overdreven fysisk aktivitet undgås;
  • afvisning af at indtage medicin et par uger før testen. Hvis dette af en eller anden grund ikke er muligt, er det værd at informere lægen om det;
  • den dag, hvor en sådan diagnostisk test er bestået, bør påvirkningen af ​​stressede situationer, følelsesmæssig ophidselse og nervøs overstrain udelukkes.

Cirka 10 minutter før en biokemisk blodprøve udføres hos børn, er de nødt til at roe sig ned for at normalisere vejrtrækning og hjerterytme.

Det skal bemærkes, at små børn ikke har brug for ovenstående anbefalinger, før de donerer blodbiokemi.

For resten er afkodningen af ​​en biokemisk blodprøve hos børn og taktikken for dens opførsel ikke forskellig fra en lignende diagnostisk test udført for voksne. Samlingen inkluderer brugen af ​​en ternet, desinfektion af punkteringsstedet, fjernelse af 2 til 5 ml biologisk materiale og brugen af ​​en vatpind med et antiseptisk middel ved afslutningen af ​​proceduren.

For at forhindre en stigning eller fald i frekvensen for hver af indikatorerne for biokemisk analyse, skal du overholde simpel forebyggelse, der sigter mod at forhindre forekomst af patologi. For at gøre dette, bør forældrene give deres børn den rette ernæring, en aktiv livsstil, passende medicin og regelmæssige besøg hos børnelæge..

Hvordan blod trækkes og testes?

En blodprøve til biokemi udtages fra en vene (i albuen). Hos spædbørn tages hegnet fra hælen eller vene på hovedet. Tidligere behandles injektionsstedet med alkohol. Armen over albuen trækkes sammen med en turnetquet. Materialet opsamles med en steril sprøjte. Efter prøvetagning påføres en antiseptisk behandlet bomuldsuld eller serviet på injektionsstedet på nålen. For at undgå hæmatomer bøjes armen ved albuen et stykke tid.

Undersøgelsen af ​​biomateriale udføres på specielt udstyr under laboratorieforhold. Resultater er normalt tilgængelige inden for 24 timer. I nødsituationer er det muligt at modtage en klar analyse på få timer. I private klinikker leveres internet-tjenester, der giver resultaterne af forskning uden at besøge en medicinsk institution.

Sådan tages en blodprøve til biokemi fra en nyfødt?

Babyens årer er praktisk talt usynlige, så der udtages prøver fra følgende steder:

  • benkaviar;
  • pande - blod tages fra dette sted ganske sjældent, især når det er umuligt at gøre det fra andre dele af babyens krop;
  • bagsiden af ​​håndfladen;
  • albue bøjning;
  • underarm.

De opnåede resultater af biokemisk forskning hjælper lægen med at identificere patologiske forstyrrelser i de nyfødte indre organers funktion.

Tabel over normer for børn

Biokemisk analyse identificerer forskellige stoffer i blodet. Ved forskellige fejl i kroppen vil de studerede indikatorer være højere eller lavere end standarden. Koncentrationsgraden af ​​forskellige stoffer i den menneskelige krop ændrer sig med alderen.

Tabellen viser normerne for biokemisk blodanalyse hos børn:

Gruppe af stofferIndeksAlder
op til 1 måned1 måned - 12 måneder1 år - 14 årfra 14 år gammel
ProteinSamlet protein, g / l48-6957-7362-8264-83
C-reaktivt protein, mg / l---op til 0,5
Albumin, g / l35-4435-4836-5533-50
Seromucoid, enheder0,13-0,20,13-0,20,13-0,20,16 til 0,2
Enzymer, u / lAmylaseop til 120op til 160
ALT13-4510-40op til 44
AST25-7525-7516-6110-40
Alkalisk phosphataseop til 150op til 640op til 268
Lipaseop til 130op til 190
LGDfra 4 dage af livet til 500op til 500op til 450135-295
cholinesterase3000-93004400-15.500
Kolhydrater, μmol / lGlukose1,7-4,73,3-6,13,3-6,13,8-5,82
fructosamin-204-284
Lipider, μmol / lKolesterol1,6-3,01,8-4,93,7-6,53,0-6,0
Lipoprotein-kolesterol med lav densitet1,6-3,51,9-4,7
Lipoprotein-kolesterol med høj densitet0,9-1,90,7-2,2
Pigmenter, μmol / lSamlet bilirubin17-683,4-20,73,41 til 17,0
Bilirubin direkte4,3-12,80,83-3,40-3,41
Indirekte bilirubin12,8-55,22,56 til 17,33,4-13,7
Ikke-molekylære nitrogenholdige stoffer, μmol / lCreatinin35-11054-115
Urinsyre0,14-0,290,14-0,210,17-0,41146-349
Urea2,5-4,53,3-5,84,3-7,32,39-6,29
Uorganiske stoffer og vitaminer, μmol / lChlorider93-11296-11198-106
Jern9,8-336,3-159,3-328,8-30,4
Kalium4,5-6,54.0-5.63,6-5,13,4-5,5
Kobber1,9-10,54,2-2411,0-2515,7-31,4
Natrium135-155133-142132-156136-145
Calcium2,2-2,52,3-2,872,14-2,5
Fosfor1,8-2,71,3-2,31,0-1,80,88-1,44
Magnesium0,66-0,950,7-1,20,67-1,04
Vitamin B12, ng / ml160-1300181-900
Folinsyre, ng / ml3-173,1-17,1

LÆS OGSÅ: 7-8 punkter i Apgar-skalaen - dechiffrer den nyfødte tilstand

Hvad er biokemisk forskning hos børn?

Blod er et universelt flydende medium i kroppen, hvori der konstant findes et stort antal forskellige forbindelser. Ifølge moderne videnskabelige data transporterer det hvert sekund mere end 200 tusind forskellige typer molekyler, ioner og neutrale atomer..

Mange af disse forbindelser har ingen diagnostisk værdi, men omkring 200 af dem er markører for funktionen af ​​indre organer såvel som nogle parametre for homeostase eller bevarelse af det indre miljø i kroppen. Cirka hundrede af disse forbindelser bruges regelmæssigt til at overvåge forskellige biokemiske parametre hos både voksne og børn..

Hvilke forbindelser kan studeres ved hjælp af biokemisk analyse? For det første er dette en vurdering af forskellige aspekter af plastudveksling. Dette er kulhydratmetabolisme og plasmaglukosekoncentration, dette er indikatorer for proteinmetabolisme, såsom total protein-, albumin- og proteinfraktioner, dette er koncentrationen af ​​bilirubin, dens fraktioner og galdesyrer.

Biokemisk metode undersøger indikatorer for lipidmetabolisme, koncentrationen af ​​det samlede kolesterol og dets fraktioner, triglycerider i kroppen. Et vigtigt aspekt af biokemisk forskning vil være studiet af koncentrationen af ​​forskellige enzymer i blodet. Disse er levertransaminaser, bugspytkirtelamylase, lipase, forskellige typer phosphatase, kreatinkinase og andre enzymer. Ved hjælp af biokemisk analyse hos et barn og en voksen er det muligt at undersøge nyrefunktion ved at bestemme kreatinin i blodet, urinstof, resterende nitrogen og andre parametre.

Endelig kan lægen ved at ordinere en biokemisk undersøgelse bestemme tilstanden af ​​vand- og elektrolytbalance, koncentrationen af ​​de vigtigste ioner i blodplasmaet, som inkluderer kalium, natrium, klor, fosfor, jern og andre, samt bestemme syre-basebalancen og evaluere specielle proteiner, som deltage i transporten af ​​visse forbindelser. Vi taler om transferrin, der bærer jern, ceruloplasmin, som bærer kobber, og så videre..

Efter at have modtaget en sådan imponerende og på samme tid langt fra en komplet liste, kan en person, der er uvidende om medicin, blive forvirret. Og hvorfor er alt dette nødvendigt? Faktisk kræves det aldrig ovenstående, at de undersøges på én gang. Der er visse indikationer for udnævnelse af visse biokemiske test. I henhold til dataene, i nærvær af afvigelser, identificeres de vigtigste biokemiske laboratoriesyndromer, som ikke er i modstrid med hinanden, og derefter er de knyttet til det eksisterende kliniske billede og anamnese-data for at udføre en diagnostisk søgning. Hvad er disse indikationer, og hvorfor tildeles en biokemisk undersøgelse i pædiatrisk praksis??

Funktioner ved analyse af biokemi

En biokemisk blodprøve er en diagnostisk undersøgelse, hvor tilstanden af ​​indre organer og funktionelle systemer bestemmes.

Ved hjælp af analyse kan læger diagnosticere sygdomme hos børn, der ikke viser symptomer i de tidlige stadier. Rettidig diagnose er allerede halvdelen af ​​succesen med at behandle et barn.

Biokemisk analyse udtages fra en vene. For at gøre dette, brug en vatpinde dyppet i alkohol, desinficere overfladen på barnets indre albue bøjning og ved hjælp af en sprøjte, fremstille et hegn.


Det opnåede materiale sendes til undersøgelse til laboratoriet og efter et stykke tid afleveres afkodningen af ​​dets resultater til forældrene til barnet.

Læger har en tabel til dette, hvor sammen med de anførte elementer og stoffer i biokemisk analyse er normen for hver af dem i en bestemt alder angivet..

Faktum er, at indikatorerne for analysenormen hos børn adskiller sig fra voksne og ændrer sig med alderen, indtil de bliver voksne - i en alder af 16.

En sådan tabel forenkler i høj grad fortolkningen af ​​forskningsresultater, da afvigelser fra normen med dens hjælp øjeblikkelig ses..

Før forældrene tager barnet ind, skal forældrene gøre sig bekendt med forberedelsesreglerne.

Normalt advarer den behandlende læge på forhånd om, at den biokemiske analyse kun udføres på tom mave. Dette betyder, at barnet ikke skal spise noget før proceduren..

Derudover bør forældrene midlertidigt begrænse barnets aktivitet - inden han donerer blod, skal han være rolig. Ellers er analyseresultaterne upålidelige..

Blodprøvetagningsteknik fra babyer

Der er flere måder at indsamle biomateriale fra børn over et år gammel.

  1. Lukket. I dette tilfælde anvendes specielle vakuumrør udstyret med en tynd nål med en silikonebelægning, der tillader opsamling af det krævede blodvolumen. Der er også såkaldte sommerfuglåler, som du kan distrahere babyen og smertefrit tage biomaterialet med.
  2. Åben. Dette er standardmetoden ved hjælp af en sprøjte, nål og rør. For børn er den foretrukne første metode imidlertid.

Norm og fortolkning af en generel blodprøve hos børn

Normer for klinisk analyse af blod hos børn fra fødslen til et år

Tabel nr. 1

IndeksBørns alder
nyfødte 0-7 dage 7-30 dage 1 måned 6 måneder 12 måneder
Hemoglobin (Hb, g / l)180-240134-198107-171115-175110-140110-140
Erythrocytter (RBC x10¹² / l)3,9-5,54,0-6,63,6-6,22,7-4,53,5-4,83,7-5,3
Farveindeks (MCHC,%)0,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,15
Reticulocytter (RTC,%)3-153-153-153- 153-153-15
Leukocytter (WBCx10 9 / l)8,5-24,57,2-18,56,5-13,86,5-13,85,5-12,56-12
Stab (%)1-170,5-40,5-40,5-40,5-40,5-4
Segmenteret (%)45-8030-5016-4515-4515-4515-45
Eosinophils (EOS,%)1-61-61-50,5-70,5-70,5-7
Basofiler (BAS,%)0-10-10-10-10-10-1
Lymfocytter (LYM,%)15-3522-5545-7040-7642-7438-72
Blodplader (PLTx10 9 / L)180-490180-400180-400180-400180-400180-400
ESR (ESR, mm / t)2-44-84-104-84-104-12

Normer for klinisk blodanalyse hos børn fra 1 til 15 år

Tabel nr. 2

IndeksBørns alder
1-2 år 2-3 år 3-6 år gammel 6-9 år gammel 9-12 år gammel 13-15 år gammel
Hemoglobin (Hb, g / l)100-140100-140100-140120-150120-150110-150
Erythrocytter (RBC x10¹² / l)3,7-5,33,9-5,33,9-5,34,0-5,24,0-5,24,0-5,5
Farveindeks (MCHC,%)0,75 til 0,960,8-1,00,8-1,00,8-1,00,8-1,00,8-1,0
Reticulocytter (RTC,%)0,3-1,20,3-1,20,3-1,20,3-1,20,3-1,20,4-1,2
Leukocytter (WBCx10 9 / l)6,0-173,9-5,33,9-5,34,0-5,24,0-5,24,3-9,5
Stab (%)0,5-40,5-40,5-50,5-50,5-50,5-6
Segmenteret (%)15-4525-6025-6038-5835-6040-65
Eosinophils (EOS,%)0,5-70,5-70,5-70,5-70,5-70,5-6
Basofiler (BAS,%)0-10-10-10-10-10-1
Lymfocytter (LYM,%)Z8-7233-6026-6026-6024-5422-50
Blodplader (PLTx10 9 / L)160-390160-390160-390160-390160-380160-360
ESR (ESR, mm / t)4-124-124-124-124-124-15

Normer for biokemisk blodanalyse hos børn

Tabel nr. 3

IndeksBørns alder
fra fødsel til en måned fra måned til år Fra en til 14 år gammel
Samlet protein (g / l)49-6957-7362-82
Albumin (g / L)34-4436-4937-55
Seromucoid (enheder)0,13-0,200,13-0,200,13-0,20
Amylase (U / L)op til 120op til 120op til 120
ALT (u / l)op til 40op til 40op til 40
AST (enhed / l)op til 40op til 40op til 40
Kolinesterase (U / L)3000-93003000-93003000-9300
LDH (U / L)op til 1536op til 960op til 576
Samlet bilirubin (μmol / l)17-683,4-20,73,4-20,7
Direkte bilirubin (μmol / l)4,3-12,80,83-3,40,83-3,4
Indirekte bilirubin (μmol / l)12,8-55,22,56 til 17,32,56 til 17,3
Kolesterol (μmol / L)1,6-3,01,8-4,93,7-6,5
Glukose (μmol / L)1,7-4,73,3-6,13,3-6,1
Urea (μmol / L)2,5-4,53,3-5,84,3-7,3
Urinsyre (μmol / l)0,14-0,290,14-0,210,17-0,41
Kreatinin (μmol / L)35-11035-11035-110
Kalium (μmol / L)4,5-6,54.0-5.63,6-5,1
Natrium (μmol / L)135-155133-142132-156
Samlet calcium (μmol / l)2,2-2,52,3-2,872,3-2,87
Fosfor (μmol / L)1,8-2,71,3-2,31,0-1,8
Magnesium (μmol / L)0,66-0,950,7-1,20,7-1,2
Kobber (μmol / L)1,9-10,54,2-24,011,0-25,0
Jern (μmol / L)9,8-33,06,3-15,09,3-32,0
Chlorider (μmol / L)96-10796-10796-107
Lipase (u / l)op til 183op til 183op til 183

Blodprøve hos børn. afkodning.

En blodprøve er en af ​​de vigtigste diagnostiske metoder, fordi eventuelle ændringer i den menneskelige krop straks afspejles i dens sammensætning. Oftest ordinerer læger kliniske eller biokemiske blodprøver til børn..

Komplet blodtælling hos børn

En klinisk (generel) blodprøve er den enkleste og mest informative måde at diagnosticere et barns helbred på. En klinisk blodprøve hos børn giver dig mulighed for at registrere tilstedeværelsen af ​​inflammatoriske processer i kroppen, bestemme arten af ​​infektionen (bakteriel eller viral), finde ud af reservaterne til immunitet og finde ud af, om alt er i orden med hæmoglobin, dvs. om vævene og organerne modtager nok ilt.

En læge, der læser resultaterne af en generel blodprøve, sammenligner dem med andre data om barnets tilstand og på baggrund af dette drager konklusioner om diagnosen. Men det er også vigtigt for forældre at vide, hvad afkodningen af ​​en blodprøve er - i det mindste for at forstå lægen, når han informerer dig om, at dit barns hemoglobin er under normale eller høje ESR-værdier.

For at dechifrere blodprøven hos børn er det nødvendigt at forstå, hvad hver indikator betyder i analyseformen, se niveauet for normen for hver indikator og vide, hvad et afvigelse fra normen i retning af stigning eller fald kan indikere.

Afkodning af en klinisk blodprøve hos børn: hvad betyder indikatorerne

Formen af ​​en klinisk blodprøve indeholder et antal indikatorer. Lad os finde ud af, hvad disse indikatorer betyder.

Hemoglobin er et protein, der transporterer ilt til alt væv i kroppen og leverer kuldioxid fra vævene til lungerne.

Erythrocytter er blodlegemer, der indeholder hæmoglobin. Deres vigtigste funktion er at transportere ilt gennem kroppen..

Farveindikator - afspejler graden af ​​mætning af erythrocytter med hæmoglobin.

Reticulocytter er unge erythrocytter, deres mængde i blodet afhænger af det generelle legems behov for erythrocytter. Antallet af retikulocytter i blodet indikerer tilstanden af ​​nyrerne og knoglemarven.

Leukocytter er blodlegemer, der reflekterer immunsystemet, leukocytteres vigtigste funktion er at beskytte kroppen mod fremmede celler. Undersøgelsen af ​​leukocytter giver dig mulighed for at bestemme sygdommens art (viral, bakteriel infektion, allergi). En blodprøve kan hjælpe din læge med at identificere en virus- eller bakterieinfektion i dit barn. Hvis segmenterede neutrofiler er tættere på den øvre grænse for normen, er infektionen bakteriel, og den behandles kun med antibiotika. Hvis lymfocytter er ved den øvre grænse af normen, er infektionen viral, og den behandles med antivirale lægemidler.

Segmenterede er modne neutrofiler. Neutrofiler er blodlegemer, der hjælper med at dræbe bakterier.

Stav er umodne neutrofiler (en type hvide blodlegemer). Stabneutrofile frigøres i store mængder i blodet, hvis der udvikler sig en inflammatorisk proces i barnets krop eller en slags bakterieinfektion finder sted.

Eosinophiler er en type hvide blodlegemer. Eosinophils er i stand til at absorbere og opløse fremmed protein. Disse celler beskytter kroppen mod allergier, hjælper med at undertrykke betændelse, ødelægger parasitter, heler åbne sår og bremser væksten af ​​kræft.

Basofiler er en type hvide blodlegemer. Basofiler er involveret i blodkoagulationsprocessen og i allergiske reaktioner.

Lymfocytter er en type hvide blodlegemer. Lymfocyters funktion er syntese af antistoffer og ødelæggelse af antigener. Hvis der er mange lymfocytter i blodet, betyder det, at kroppen kæmper mod en virusinfektion.

Blodplader - celler, der er ansvarlige for blodkoagulation.

Monocytter er blodlegemer, der fordøjer døde celler, inklusive bakterier. En stigning i monocytter kan indikere tilstedeværelsen i barnets krop af langvarige svage sygdomme..

ESR - erytrocytsedimentationsrate. Denne indikator angiver størrelsen på kolonnen med erythrocytter, der har fundet sted i timen. I nærvær af inflammatoriske processer i kroppen stiger ESR.

Afkryptering af en blodprøve hos børn: afvigelser fra normen

I form af blodprøveresultater hos børn er der en kolonne "norm", der giver normale indikatorer for en given alder og en kolonne "resultat", der afspejler resultaterne af analysen af ​​et bestemt barn. Hvis du modtog data om analyseresultaterne i et andet format, kan indikatorer for normen efter alder findes på Internettet. Overvej, hvad afvigelser fra normen med hensyn til indikatorer i en generel blodprøve hos børn kan tale om.

Hæmoglobin. En stigning i hæmoglobin indikerer dehydrering. Dehydrering kan forekomme ved opkast, diarré, mangel på vand i barnets diæt, nyresygdom, hjerte- eller lungeproblemer. Lavt hæmoglobin kan indikere anæmi, mangel på jern og vitaminer, generel udtømning af kroppen, leukæmi og en række blodsygdomme.

Erythrocytter. Niveauet af erytrocytter kan falde ved dårlig ernæring, med leukæmi, autoimmune læsioner. Antallet af erytrocytter i blodet stiger med dehydrering, sygdomme i hjerte-, lungesystemet og hæmatopoietiske systemer.

Leukocytter. Niveauet af leukocytter stiger på baggrund af purulent-inflammatoriske processer (for eksempel med bronkitis, bihulebetændelse eller blindtarmsbetændelse), med leukæmi og tilstedeværelsen af ​​onkologiske processer i kroppen. Niveauet af leukocytter falder på baggrund af virale og infektionssygdomme, såsom viral hepatitis, influenza, mæslinger, malaria, røde hunde, fåresyge. Et fald i niveauet af leukocytter forekommer med hypovitaminose, på baggrund af brugen af ​​kræfthæmmende stoffer.

Farveindikator. Farveindekset stiger med dehydrering, hjerte- eller luftvejssvigt, erythræmi. Indikatorer under det normale observeres med anæmi og nyresvigt.

Neutrofiler. En stigning i niveauet af neutrofiler i resultaterne af en blodprøve hos børn indikerer tilstedeværelsen af ​​en bakteriel infektion i kroppen. I barnets blod er der mange stikkneutrofiler i bakterielle infektioner såsom lungebetændelse, betændelse i mandler, blindtarmsbetændelse, sepsis, malaria, difteri, skarlagensfeber. Et fald i niveauet af neutrofiler kan indikere tilstedeværelsen af ​​virusinfektioner i kroppen, såsom influenza, skoldkopper, mæslinger, viral hepatitis, røde hunde, tyfus feber samt blodsygdomme.

Eosinofiler. En stigning i niveauet af eosinofiler i blodet kan indikere tilstedeværelsen af ​​allergier eller tilstedeværelsen af ​​tarmparasitter i barnets krop. Eosinophils stigning i skarlagensfeber, tuberkulose, mononukleose, sygdomme i det hæmatopoietiske system og tilstedeværelsen af ​​ondartede tumorer. Et fald i niveauet af eosinofiler kan være forbundet med purulente processer i kroppen eller indikere forgiftning med tungmetaller.

Monocytter. En stigning i niveauet af monocytter ses ved sygdomme i det hæmatopoietiske system, med virale, svampeinfektioner og med parasitter. Niveauet af monocytter reduceres i purulente læsioner, aplastisk anæmi og leukæmi.

Basofile. Niveauet af basofiler stiger med allergier, anæmi, skoldkopper, kronisk myeloide leukæmi.

Lymfocytter. En stigning i antallet af lymfocytter i blodet kan indikere tilstedeværelsen af ​​virale infektioner i kroppen, såsom viral hepatitis, herpes, røde hunde, SARS og kan også være et af symptomerne på blodsygdomme. Indikatorer under det normale kan indikere anæmi, tuberkulose, nyresvigt eller tilstedeværelsen af ​​kræft i terminalen..

Blodplader. Niveauet af blodplader i blodet stiger i nærvær af inflammatoriske processer af en anden art i kroppen, med anæmi og i tilfælde af udvikling af kræftformede tumorer. Trombocytniveauet falder ved eventuelle infektionssygdomme, på baggrund af hæmofili, med lupus erythematosus, anæmi og eventuelle blodsygdomme.

De givne data kan ikke bruges til at stille en diagnose kun ved at afvige fra normen for en bestemt indikator. For at bestemme diagnosen sammenligner doktoren faktisk resultaterne af en klinisk blodprøve hos børn med symptomer og andre diagnostiske data. Men afvigelser fra normen i den generelle blodprøve indikerer altid visse processer i barnets krop og giver dig mulighed for at bestemme retningen for yderligere undersøgelse.

Om nødvendigt ordinerer lægen en detaljeret blodprøve. En sådan analyse inkluderer en leukocytformel, der viser det kvantitative forhold i blodprøven af ​​fem typer leukocytter: neutrofiler, basofiler, eosinofiler, monocytter og lymfocytter. Ved hjælp af leukocytblodtælling kan du med sikkerhed sige, om et barn har en bakterie- eller virusinfektion, og om antibiotika er nødvendig til behandling.

Biokemisk blodprøve hos børn

En biokemisk blodprøve hos børn gør det muligt at få information om de indre organers tilstand og hvordan forskellige kropssystemer fungerer. En sådan analyse giver dig mulighed for på et tidligt stadium at identificere patologi i metabolismen, diabetes mellitus, cholecystitis, sygdomme i skjoldbruskkirtlen, nyrerne og leveren..

En biokemisk blodprøve udføres på tom mave, du skal ikke spise før proceduren, og det tilrådes at ikke drikke i mindst seks timer. Blodprøvetagning til analyse udføres fra en blodåre. Kun en læge kan dechiffrere den biokemiske blodprøve hos børn, men det er vigtigt for forældrene at forstå, hvilken slags indikatorer de ser i formen, og hvad hver indikator betyder. Dette vil hjælpe dig med at tale med lægen på det samme sprog og bedre forstå, hvad der sker med barnet..

Afkryptering af en biokemisk blodprøve hos børn: hvad betyder indikatorerne

I den færdige analyseform vil forældrene se et antal indikatorer, aldersnormen og resultatet af analysen af ​​deres barn. Lad os finde ud af, hvad hver indikator betyder, og hvad resultaterne af en biokemisk blodprøve hos børn kan sige.

Proteiner. Uden protein er transport af hormoner, lipider og bilirubin ind i vævene i kroppen umulig. Den kvantitative indikator for protein i en blodprøve afspejler kvaliteten af ​​de metaboliske processer. Et øget protein i resultaterne af en biokemisk blodprøve hos børn kan indikere generel dehydrering og fortykning af blodet, tilstedeværelsen af ​​inflammatoriske processer i kroppen eller udvikling af nyresygdom.

Glukose er en blodkomponent, der er ansvarlig for kulhydratmetabolismen. Forhøjede blodsukkerniveauer kan indikere hormonel ubalance eller en trussel om diabetes.

Urea er et nedbrydningsprodukt af proteiner i kroppen. Urea forbliver i blodet, efter at blodet er filtreret af nyrerne. En stigning i blodurinstofniveauer kan således indikere nedsat nyrefunktion. Et højt indhold af urinstof i en biokemisk blodprøve hos børn kan også indikere tilstedeværelsen af ​​tarmobstruktion, indre blødninger, tumorer eller obstruktion af urinvejene. Det skal bemærkes, at kroppen reagerer på øget fysisk aktivitet ved en kort stigning i niveauet af urinstof i blodet. Derfor anbefales det ikke før man tager blod til biokemisk analyse, at man aktivt deltager i sport i tre dage..

Kreatin - dette stof er involveret i energimetabolismen i væv, et højt kreatiniveau i blodet kan indikere nyresvigt. Et nedsat kreatininiveau observeres ved muskelsygdomme, funktionsfejl i det endokrine system.

Kolesterol er en af ​​komponenterne i fedtmetabolismen, det er involveret i syntesen af ​​D-vitamin og konstruktionen af ​​cellemembraner. Forhøjet kolesterol i børn kan indikere hjerte-kar-eller leversygdom.

Bilirubin er et gulrødt blodpigment dannet under nedbrydningen af ​​hæmoglobin. Et øget niveau af bilirubin forekommer i viral hepatitis, kolecystitis, røde hunde, mangel på vitamin B 12, cholelithiasis, udvikling af ondartede tumorer og levercirrhose.

Alanine aminotransferase (ALT) er et leverenzym. Det findes i cellerne i leveren, nyrerne og hjertet, det kommer ind i blodet, når cellerne i disse tre organer ødelægges. I overensstemmelse hermed kan et højt ALT-niveau i en blodprøve hos børn indikere lever-, nyre- eller hjerteskade. Især forekommer et højt indhold af ALT i blodet (overstiger normen flere gange) med viral hepatitis, levercirrose, leverkræft, hjertesvigt.

Aspartat aminotransferase (AST) er et andet cellulært enzym, der findes i cellerne i hjertet, leveren og nyrerne og er involveret i udvekslingen af ​​aminosyrer. En stigning i AST forekommer med hepatitis, pancreatitis, hjertesvigt og leverfloden.

Laktatdehydrogenase (LDH) - niveauet af dette stof i blodserumet afspejler hjertet, leveren og nyrerne. Afvigelser fra normen for denne indikator kan indikere svækkelser i nyrenes og lungernes funktion samt tilstedeværelsen af ​​akut infektiøs hepatitis.

Lipase er et enzym, der er nødvendigt for at nedbryde fedt i kroppen. Lipase niveauer i en biokemisk blodprøve afspejler bugspytkirtelens tilstand. En stigning i mængden af ​​lipase i blodet indikerer udviklingen af ​​sygdomme i dette organ..

Amylase er et enzym, uden hvilket det er umuligt at nedbryde kulhydrater, der kommer ind i kroppen med mad. Amylase findes i spytkirtlerne og i bugspytkirtlen. Et højt amylaseindhold i blodprøveresultater hos børn kan indikere udvikling af diabetes mellitus, tilstedeværelsen af ​​peritonitis, nyresvigt, cholecystitis eller tilstedeværelsen af ​​en bugspytkirtelcyst.

Urinsyre - dette stof er nødvendigt for at opbygge DNA, dannes i leveren og udskilles gennem nyrerne. Følgelig indikerer afvigelser fra normen i indholdet af urinsyre i testresultaterne forstyrrelser i leverens, urinsystemets funktion eller udviklingen af ​​blodsygdomme..

Kalium er et uorganisk stof, der findes i alle indre organer. Afvigelser fra den tilladte kaliumnorm kan indikere funktionsfejl i centralnervesystemet, hjerte-kar-og åndedrætssystemer, problemer i mave-tarmkanalen eller nyrerne.

Natrium - dette element er involveret i eliminering af væske fra kroppen og i normal vand-salt metabolisme. En stigning i mængden af ​​natrium i blodet kan indikere en funktionsfejl i nyrerne..

Calcium - dette element er uundværligt i blodkoagulationsprocesser, deltager i muskelkontraktion. Mangel på calcium indikerer en mangel på vitamin D, høje niveauer af calcium i blodet forekommer med lungebetændelse, lidelser i leveren og hjertet med udviklingen af ​​kræft.

Fosfor er et element, der er nødvendigt for normal vækst og udvikling af knoglevæv.

Magnesium - dette element er vigtigt for den normale funktion af hjertet, det er involveret i processen med proteinsyntese. En afvigelse fra normen i mængden af ​​magnesium i kroppen kan være forbundet med problemer i arbejdet i hjerte-, åndedræts- og muskelsystemer, med forstyrrelser i arbejdet i det centrale nervesystem og mave-tarmkanalen.

Jern - uden dette element i den menneskelige krop er processen med hæmatopoiesis umulig. Jern kommer ind i kroppen med mad, dens mangel fører til udviklingen af ​​jernmangelanæmi.

Chlorider er uorganiske anioner, der spiller en væsentlig rolle i at opretholde syre-basebalancen i kroppen. Hvis niveauet af chlorider i resultaterne af en biokemisk blodprøve hos børn øges, kan dette indikere nyresvigt, dehydrering eller nefrose. Et lavt indhold af chlorid kan være i sygdomme i mave-tarmkanalen, leveren, ved diabetisk acidose og kaliummangel i kroppen.

Uden medicinsk uddannelse er det naturligvis på ingen måde muligt at forsøge at diagnosticere dit barn ved at stole på afkodning af blodprøver. Men hvis du ser afvigelser fra normen for en bestemt indikator, og du ved, hvad denne indikator betyder, kan du stille lægen spørgsmål mere kompetent og bedre forstå, hvad der sker med din baby..