Biokemisk blodprøve hos børn: norm, afkodning

Dystoni

Når der opstår en funktionsfejl i et barns krop, er den rettidige indstilling af den korrekte diagnose meget vigtig. Jo hurtigere behandling begynder, desto mindre sandsynlige har negative konsekvenser for den lille patient. Imidlertid er ikke alle diagnostiske metoder gældende for børn. Biokemisk blodprøve gør det muligt hurtigt og præcist at vurdere tilstanden i barnets krop.

Når undersøgelsen er ordineret til børn?

En biokemisk blodprøve ordineres til en person i alle aldre. Nyfødte gør det for at udelukke arvelige sygdomme eller medfødte patologier. Behovet for biokemi opstår, når babyen klager over dårligt helbred. Indikationerne for udnævnelse af en detaljeret blodprøve til børn er:

LÆS OGSÅ: en detaljeret transkription af en generel blodprøve hos et barn

  • mistanke om medfødte sygdomme eller patologier i indre organer;
  • neonatal gulsot syndrom;
  • påstået infektion af babyen i livmoderen;
  • behovet for at bekræfte den foreløbige diagnose;
  • alvorlige mavesmerter uden nogen åbenbar grund;
  • langvarig opkast eller diarré;
  • forlænget underfebril kropstemperatur hos barnet;
  • verifikation af effektiviteten af ​​den ordinerede terapi.

Afkodning af resultaterne

Afkryptering af forskningsresultater er specialister. Mange forældre, der har modtaget babyens analyser i deres hænder, prøver imidlertid at finde ud af deres egne digitale indikatorer. Biokemisk analyse beskriver flere dusin elementer. Vi vil overveje de indikatorer, der er mest almindelige:

  • En stigning i den samlede mængde protein i barnets blod kan betyde, at kroppen er dehydreret, der opstår inflammatoriske processer, infektioner og tumorformationer udvikler sig. Denne indikator stiger også med alvorlige forbrændinger. Leversygdomme, tarmproblemer, udtømning af kroppen på grund af manglende ernæring eller nyresygdom, onkologi, intern blødning, forgiftning af kroppen fører til et fald i normen for total protein.
  • Udseendet af c-reaktivt protein i barnets krop indikerer udviklingen af ​​betændelse i kroppen. Det forekommer normalt hos voksne med gigt.
  • Albumin stiger med dehydrering og en overflod af vitamin A. En nedsat indikator kan indikere hjertesvigt, nyrepatologi, lungeødem, mave-tarmkanal patologi, ondartet tumor, stort blodtab (se også: et barn har mild anæmi).
  • Hvis seromukoider sænkes, er leverdysfunktioner mulige. En stigning i indikatoren indikerer inflammatoriske processer og en mulig ændring i væv..
  • En stigning i amylase- og lipase-niveauer flere gange indikerer problemer i bugspytkirtlen.
  • AST (Aspartate Aminotransferase) øges i pancreatitis, lever- og hjertesygdomme.
  • Med en stigning i ALT (alanin aminotransferase) kan et barn diagnosticeres med hjertesygdom eller nyresygdom.
  • Et lavt niveau af alkalisk phosphatase forårsager mistanke om anæmi hos et barn. Overskridelse af normerne for dette enzym forårsager raket, leukæmi, viral hepatitis, cytomegalovirus og tarminfektioner.
  • I tilfælde af krænkelse af kulhydratmetabolismen afviger glukose og fructosamin fra normen (vi anbefaler at læse: hvad er normen for glukose i blodet hos børn: tabel). Høje glukoseniveauer observeres hos børn med diabetes mellitus.
  • Kolesterol over det normale indikerer behovet for at kontrollere leverens og det kardiovaskulære systems funktion. Lipidsænkning forekommer ved alvorlig leversygdom.
  • Pigmenter er forhøjet med gulsot. Samtidig viser direkte bilirubin, at sygdommen er ikke-toksisk, mens indirekte bilirubin indikerer svær forgiftning af kroppen (vi anbefaler at læse: hvad skal normen for bilirubin være i en måned gammel baby?).
  • Kvælstofstoffer giver information om nyrefunktion. Deres vækst indikerer dårlig funktion af disse organer. Kreatinin falder i endokrine sygdomme.

Afkryptering af afvigelser fra normen for uorganiske stoffer og vitaminer er vist i tabellen:
Indeks

Over det normaleUnder det normale
ChloriderDiabetes, vand ubalance, nyresygdom.Acidose, traumatisk hjerneskade, mangel på væske i kroppen.
JernKolecystitis, anæmi, hepatitis.Levercirrose, jernmangel, hævelse, C-vitaminmangel.
KaliumHovedtraume, dehydrering, funktionsfejl i skjoldbruskkirtlen, funktionsfejl i mave-tarmkanalen.Sygdomme i det kardiovaskulære system, mave-tarmsygdomme, nervesygdomme.
KobberHyperthyreoidisme, hypothyreoidisme, anæmi.Sygdomme i leveren og nyrerne.
NatriumDehydrering.Insufficiens i binyrerne og nyrerne.
CalciumOnkologi, sygdomme i binyrerne og nyrerne, et overskud af D-vitamin.D-vitaminmangel, pancreatitis, leversvigt.
FosforCirrhose, acidose, nyresvigt.Ragetter, svær opkast og diarré.
MagnesiumKnoglemarvs-onkologi, thyroidea-dysfunktion, autoimmune sygdomme.Intoxikation, stress, funktionsfejl i skjoldbruskkirtlen.
Vitamin B12Leukæmi, hepatitis, skrumplever (se også: årsager og symptomer på leukæmi hos børn).Stress, underernæring.
FolsyreUbalanceret ernæring, kirurgisk indgreb.Dårlig ernæring, mavesår.

Flere indikatorer kan indikere tilstedeværelsen af ​​den samme sygdom og omvendt en - for forskellige sygdomme. I denne henseende kan forældre fejlagtigt give deres barn en skuffende diagnose uden ordentlig træning og den nødvendige viden..

Hvordan man forbereder sig på proceduren?

For at opnå et nøjagtigt resultat er det nødvendigt at forberede barnet korrekt til proceduren. Doner blod til biokemisk analyse på tom mave inden kl. 12. Det er nødvendigt, at der er gået mindst 8-10 timer siden det sidste måltid. Du skal spise middag senest kl. 20.00, hvorefter du kun kan give barnet rent vand.

Inden du tager biokemi, skal du afstå fra at bruge medicin, fedtholdige og krydret mad, mel og søde fødevarer. Børn, der allerede er i stand til at forstå essensen af ​​medicinske procedurer, skal forklares, at de ikke behøver at bekymre sig. Hvis patienten ikke forbliver bevægelig under proceduren, kan der forekomme et blå mærke på stedet for hegnet.

Før analysen er det nødvendigt at begrænse barnets fysiske aktivitet. Det er vanskeligt at lade en ammende baby sulten i 8 timer, så du kan fodre ham lidt. Du skal dog informere din læge inden du donerer blod. I nødsituationer udføres en biokemisk blodprøve uden særlig forberedelse.

Testforberedelse

For at normindikatorerne skal tolkes korrekt af en hæmatolog, skal forældrene overvåge gennemførelsen af ​​flere enkle forebyggende foranstaltninger, herunder:

  • det sidste fødeindtag mindst 8 timer før indsamling af biologisk materiale;
  • dagen før testen er det nødvendigt at begrænse drikken af ​​stærk eller sød grøn og sort te;
  • overholdelse af en sparsom diæt i 3 dage, før du donerer blod. Det anbefales at opgive fedtholdige, stegt og krydret mad;
  • dagen før analysen bør overdreven fysisk aktivitet undgås;
  • afvisning af at indtage medicin et par uger før testen. Hvis dette af en eller anden grund ikke er muligt, er det værd at informere lægen om det;
  • den dag, hvor en sådan diagnostisk test er bestået, bør påvirkningen af ​​stressede situationer, følelsesmæssig ophidselse og nervøs overstrain udelukkes.

Cirka 10 minutter før en biokemisk blodprøve udføres hos børn, er de nødt til at roe sig ned for at normalisere vejrtrækning og hjerterytme.

Det skal bemærkes, at små børn ikke har brug for ovenstående anbefalinger, før de donerer blodbiokemi.

For resten er afkodningen af ​​en biokemisk blodprøve hos børn og taktikken for dens opførsel ikke forskellig fra en lignende diagnostisk test udført for voksne. Samlingen inkluderer brugen af ​​en ternet, desinfektion af punkteringsstedet, fjernelse af 2 til 5 ml biologisk materiale og brugen af ​​en vatpind med et antiseptisk middel ved afslutningen af ​​proceduren.

For at forhindre en stigning eller fald i frekvensen for hver af indikatorerne for biokemisk analyse, skal du overholde simpel forebyggelse, der sigter mod at forhindre forekomst af patologi. For at gøre dette, bør forældrene give deres børn den rette ernæring, en aktiv livsstil, passende medicin og regelmæssige besøg hos børnelæge..

Hvordan blod trækkes og testes?

En blodprøve til biokemi udtages fra en vene (i albuen). Hos spædbørn tages hegnet fra hælen eller vene på hovedet. Tidligere behandles injektionsstedet med alkohol. Armen over albuen trækkes sammen med en turnetquet. Materialet opsamles med en steril sprøjte. Efter prøvetagning påføres en antiseptisk behandlet bomuldsuld eller serviet på injektionsstedet på nålen. For at undgå hæmatomer bøjes armen ved albuen et stykke tid.

Undersøgelsen af ​​biomateriale udføres på specielt udstyr under laboratorieforhold. Resultater er normalt tilgængelige inden for 24 timer. I nødsituationer er det muligt at modtage en klar analyse på få timer. I private klinikker leveres internet-tjenester, der giver resultaterne af forskning uden at besøge en medicinsk institution.

Sådan tages en blodprøve til biokemi fra en nyfødt?

Babyens årer er praktisk talt usynlige, så der udtages prøver fra følgende steder:

  • benkaviar;
  • pande - blod tages fra dette sted ganske sjældent, især når det er umuligt at gøre det fra andre dele af babyens krop;
  • bagsiden af ​​håndfladen;
  • albue bøjning;
  • underarm.

De opnåede resultater af biokemisk forskning hjælper lægen med at identificere patologiske forstyrrelser i de nyfødte indre organers funktion.

Tabel over normer for børn

Biokemisk analyse identificerer forskellige stoffer i blodet. Ved forskellige fejl i kroppen vil de studerede indikatorer være højere eller lavere end standarden. Koncentrationsgraden af ​​forskellige stoffer i den menneskelige krop ændrer sig med alderen.

Tabellen viser normerne for biokemisk blodanalyse hos børn:

Gruppe af stofferIndeksAlder
op til 1 måned1 måned - 12 måneder1 år - 14 årfra 14 år gammel
ProteinSamlet protein, g / l48-6957-7362-8264-83
C-reaktivt protein, mg / l---op til 0,5
Albumin, g / l35-4435-4836-5533-50
Seromucoid, enheder0,13-0,20,13-0,20,13-0,20,16 til 0,2
Enzymer, u / lAmylaseop til 120op til 160
ALT13-4510-40op til 44
AST25-7525-7516-6110-40
Alkalisk phosphataseop til 150op til 640op til 268
Lipaseop til 130op til 190
LGDfra 4 dage af livet til 500op til 500op til 450135-295
cholinesterase3000-93004400-15.500
Kolhydrater, μmol / lGlukose1,7-4,73,3-6,13,3-6,13,8-5,82
fructosamin-204-284
Lipider, μmol / lKolesterol1,6-3,01,8-4,93,7-6,53,0-6,0
Lipoprotein-kolesterol med lav densitet1,6-3,51,9-4,7
Lipoprotein-kolesterol med høj densitet0,9-1,90,7-2,2
Pigmenter, μmol / lSamlet bilirubin17-683,4-20,73,41 til 17,0
Bilirubin direkte4,3-12,80,83-3,40-3,41
Indirekte bilirubin12,8-55,22,56 til 17,33,4-13,7
Ikke-molekylære nitrogenholdige stoffer, μmol / lCreatinin35-11054-115
Urinsyre0,14-0,290,14-0,210,17-0,41146-349
Urea2,5-4,53,3-5,84,3-7,32,39-6,29
Uorganiske stoffer og vitaminer, μmol / lChlorider93-11296-11198-106
Jern9,8-336,3-159,3-328,8-30,4
Kalium4,5-6,54.0-5.63,6-5,13,4-5,5
Kobber1,9-10,54,2-2411,0-2515,7-31,4
Natrium135-155133-142132-156136-145
Calcium2,2-2,52,3-2,872,14-2,5
Fosfor1,8-2,71,3-2,31,0-1,80,88-1,44
Magnesium0,66-0,950,7-1,20,67-1,04
Vitamin B12, ng / ml160-1300181-900
Folinsyre, ng / ml3-173,1-17,1

LÆS OGSÅ: 7-8 punkter i Apgar-skalaen - dechiffrer den nyfødte tilstand

Hvad er biokemisk forskning hos børn?

Blod er et universelt flydende medium i kroppen, hvori der konstant findes et stort antal forskellige forbindelser. Ifølge moderne videnskabelige data transporterer det hvert sekund mere end 200 tusind forskellige typer molekyler, ioner og neutrale atomer..

Mange af disse forbindelser har ingen diagnostisk værdi, men omkring 200 af dem er markører for funktionen af ​​indre organer såvel som nogle parametre for homeostase eller bevarelse af det indre miljø i kroppen. Cirka hundrede af disse forbindelser bruges regelmæssigt til at overvåge forskellige biokemiske parametre hos både voksne og børn..

Hvilke forbindelser kan studeres ved hjælp af biokemisk analyse? For det første er dette en vurdering af forskellige aspekter af plastudveksling. Dette er kulhydratmetabolisme og plasmaglukosekoncentration, dette er indikatorer for proteinmetabolisme, såsom total protein-, albumin- og proteinfraktioner, dette er koncentrationen af ​​bilirubin, dens fraktioner og galdesyrer.

Biokemisk metode undersøger indikatorer for lipidmetabolisme, koncentrationen af ​​det samlede kolesterol og dets fraktioner, triglycerider i kroppen. Et vigtigt aspekt af biokemisk forskning vil være studiet af koncentrationen af ​​forskellige enzymer i blodet. Disse er levertransaminaser, bugspytkirtelamylase, lipase, forskellige typer phosphatase, kreatinkinase og andre enzymer. Ved hjælp af biokemisk analyse hos et barn og en voksen er det muligt at undersøge nyrefunktion ved at bestemme kreatinin i blodet, urinstof, resterende nitrogen og andre parametre.

Endelig kan lægen ved at ordinere en biokemisk undersøgelse bestemme tilstanden af ​​vand- og elektrolytbalance, koncentrationen af ​​de vigtigste ioner i blodplasmaet, som inkluderer kalium, natrium, klor, fosfor, jern og andre, samt bestemme syre-basebalancen og evaluere specielle proteiner, som deltage i transporten af ​​visse forbindelser. Vi taler om transferrin, der bærer jern, ceruloplasmin, som bærer kobber, og så videre..

Efter at have modtaget en sådan imponerende og på samme tid langt fra en komplet liste, kan en person, der er uvidende om medicin, blive forvirret. Og hvorfor er alt dette nødvendigt? Faktisk kræves det aldrig ovenstående, at de undersøges på én gang. Der er visse indikationer for udnævnelse af visse biokemiske test. I henhold til dataene, i nærvær af afvigelser, identificeres de vigtigste biokemiske laboratoriesyndromer, som ikke er i modstrid med hinanden, og derefter er de knyttet til det eksisterende kliniske billede og anamnese-data for at udføre en diagnostisk søgning. Hvad er disse indikationer, og hvorfor tildeles en biokemisk undersøgelse i pædiatrisk praksis??

Funktioner ved analyse af biokemi

En biokemisk blodprøve er en diagnostisk undersøgelse, hvor tilstanden af ​​indre organer og funktionelle systemer bestemmes.

Ved hjælp af analyse kan læger diagnosticere sygdomme hos børn, der ikke viser symptomer i de tidlige stadier. Rettidig diagnose er allerede halvdelen af ​​succesen med at behandle et barn.

Biokemisk analyse udtages fra en vene. For at gøre dette, brug en vatpinde dyppet i alkohol, desinficere overfladen på barnets indre albue bøjning og ved hjælp af en sprøjte, fremstille et hegn.


Det opnåede materiale sendes til undersøgelse til laboratoriet og efter et stykke tid afleveres afkodningen af ​​dets resultater til forældrene til barnet.

Læger har en tabel til dette, hvor sammen med de anførte elementer og stoffer i biokemisk analyse er normen for hver af dem i en bestemt alder angivet..

Faktum er, at indikatorerne for analysenormen hos børn adskiller sig fra voksne og ændrer sig med alderen, indtil de bliver voksne - i en alder af 16.

En sådan tabel forenkler i høj grad fortolkningen af ​​forskningsresultater, da afvigelser fra normen med dens hjælp øjeblikkelig ses..

Før forældrene tager barnet ind, skal forældrene gøre sig bekendt med forberedelsesreglerne.

Normalt advarer den behandlende læge på forhånd om, at den biokemiske analyse kun udføres på tom mave. Dette betyder, at barnet ikke skal spise noget før proceduren..

Derudover bør forældrene midlertidigt begrænse barnets aktivitet - inden han donerer blod, skal han være rolig. Ellers er analyseresultaterne upålidelige..

Blodprøvetagningsteknik fra babyer

Der er flere måder at indsamle biomateriale fra børn over et år gammel.

  1. Lukket. I dette tilfælde anvendes specielle vakuumrør udstyret med en tynd nål med en silikonebelægning, der tillader opsamling af det krævede blodvolumen. Der er også såkaldte sommerfuglåler, som du kan distrahere babyen og smertefrit tage biomaterialet med.
  2. Åben. Dette er standardmetoden ved hjælp af en sprøjte, nål og rør. For børn er den foretrukne første metode imidlertid.

Biokemisk blodprøve hos børn: afkodning, norm

Biokemisk undersøgelse (biokemi) af blod er en mere dybdegående analyse sammenlignet med en generel analyse og giver dig mulighed for at vurdere funktionaliteten af ​​hvert enkelt indre organ eller kropssystem.

Dette er en hjælpediagnostisk foranstaltning, der afslører patologier, inklusive de, der er skjult, ved at bestemme niveauet for forskellige typer hormoner. En lille mængde kropsvæske (i dette tilfælde blod) tages fra en blodåre placeret på indersiden af ​​albuen.

Dekryptering af en biokemisk blodprøve hos børn, normer og afvigelsesværdier

IndeksHar en nyfødt.fra 2 måneder op til et årFra et år og ældre
Samlet protein45-70 g / l51-73 g / lfra 12 til 24 måneder - 56-75 g / l;

over 24 måneder - 62-82 g / l

Albumin30-45 g / l35-50 g / l37-55 g / lglobuliner25-35 g / l25-35 g / l25-35 g / lC-reaktivt protein---Samlet bilirubin17-68 μmol / l8,5-21,4 μmol / l8,5-21,4 μmol / lBilirubin bundet4,3-12,8 μmol / l0,83-3,4 μmol / l0,83-3,4 μmol / lGratis bilirubin12,8-55,2 μmol / L2,56-17,3 μmol / L2,56-17,3 μmol / LALTMindre end 40 U / lMindre end 40 U / lMindre end 40 U / lASTMindre end 40 U / lMindre end 40 U / lMindre end 40 U / lAlkalisk phosphataseMindre end 150 U / lMindre end 644 U / lMindre end 644 U / lGlukose1,7 til 4,7 mmol / l3,3 til 6,1 mmol / l3,3 til 6,1 mmol / lCreatinin35 til 110 mmol / l35 til 110 mmol / l35 til 110 mmol / lUrea2,5-4,5 mmol / l3,3-5,8 mmol / l4,3-7,3 mmol / lLipider4-5 g / l5-7 g / l5-7 g / lKolesterol1,6-3 mmol / l1,8-4,9 mmol / l3,7-6,5 mmol / lTriglycerider0,2-0,86 mmol / l0,39-0,93 mmol / l0,4-1,86 mmol / lBeta-lipoproteiner1,5-3,5 g / l1,4-4,5 g / l3,5-5,5 g / lKalium4,5-6,5 mmol / l4-5,6 mmol / l3,6-5,1 mmol / lCalcium2,2-2,5 mmol / l2,3-2,8 mmol / l2,3-2,8 mmol / lNatrium135-155 mmol / l133-142 mmol / l132-156 mmol / lFosfor1,8-2,7 mmol / l1,3-2,3 mmol / l1-1,8 mmol / l

Indikatorer kan afvige fra laboratorium til laboratorium. Angiv normerne for din analyse.

Glukose

Norm

  1. Op til et år - 2,7-4,4
  2. Fra en til 12 år gammel - 3.3-5.5

Årsager til stigningen

  • At tage beroligende midler og psykotrope stoffer.
  • Konstant stress.
  • Diabetes.
  • Overdreven forbrug af slik.
  • Burns.
  • Patologi af de endokrine kirtler.
  • Alvorlig leversygdom.
  • Tumorer i hjernen.
  • Trauma.

Årsager til tilbagegang

  • Nogle sygdomme i mave-tarmkanalen og nyrerne.
  • Metaboliske fejl.
  • Intens produktion af insulin i kroppen.
  • Forlænget faste.

Creatinin

Det er et slutprodukt, der er resultatet af processerne med kreatinphosphatreaktioner.

Norm

  1. Op til et år - 45-100
  2. Fra en til 12 år gammel - 28-68

Årsager til stigningen

  • Tumorer i muskelvæv, der er i forfaldsfasen.
  • Høj fysisk aktivitet.
  • akromegali.
  • Tumorer eller beregninger i urinsystemets organer.
  • Intestinal forhindring.
  • Lungebetændelse.
  • Forværret myocardial aktivitet.
  • Gulsot.
  • Leveratrofi.
  • At tage medicin med nefrotoksiske egenskaber.

Årsager til tilbagegang

  • Langvarig brug af kortikosteroider.
  • Sult.

Kreatinkinase

Det er et enzym, som kroppen bruger ved overdreven fysisk anstrengelse.

Norm

  1. Op til et år - 203-652
  2. Fra en til 12 år gammel - 149-228

Årsager til stigningen

  • Muskelvævsbeskadigelse.
  • Hjertesygdomme.
  • Onkologiske sygdomme.

Årsager til tilbagegang

Denne indikator spiller ingen diagnostisk rolle, da dens nulniveau er normen og ikke kan tale om udviklingen af ​​nogen patologier..

Urea

Kemisk forbindelse i form af hvide krystaller. Produktet som følge af nedbrydning af proteiner.

Norm

  1. Op til et år - 1,8-6,4
  2. Fra en til 12 år gammel - 2,5-8,3

Årsager til stigningen

  • Endokrine lidelser.
  • Omfangsrige forbrændinger.
  • Funktionsfejl i blodkar og hjerte.
  • Nyre sygdom.

Årsager til tilbagegang

  • Sygdomme i fordøjelsessystemet.
  • Alvorlig skade på levervæv.

Protein

Denne indikator fortæller dig om mængden af ​​protein i blodserumet..

Norm

  1. Op til et år - 47-73
  2. Fra en til 12 år gammel - 52-78

Årsager til stigningen

  • Hyperhidrosis.
  • Forstyrrelse af nyrefunktionen.
  • Dehydrering.
  • bughindebetændelse.
  • Burns.
  • Lever sygdom.
  • Sygdomme i leddene.
  • Autoimmune patologier.
  • Ondartede granulomer.

Årsager til tilbagegang

  • anuri.
  • Overdreven væskeindtagelse.
  • Betydeligt blodtab.
  • Skjoldbruskkirtelsygdom.
  • Burns.
  • Tumorprocesser.
  • Forgiftning.
  • Sult diæter, konstant underernæring.

Bilirubin

Er et af galdepigmenterne.

Norm

  1. Op til et år - 2.4-20.5
  2. Fra en til 12 år gammel - 3.4-17.1

Årsager til stigningen

  • Tumorer i levervæv.
  • Forgiftning.
  • Bakterielle infektioner.
  • Fedtlig degeneration.
  • pancreatitis.
  • Skrumplever i leveren.
  • Hepatitis.

Årsager til tilbagegang

  • Iskæmi i hjertet.
  • Langvarig brug af Phenobarbital, Theophylline, ascorbinsyre.

Indikationer til ordination af en biokemisk blodprøve

Indikationer for undersøgelse af den biokemiske sammensætning af blod kan være meget forskellige:

  • akutte infektiøse processer inkl. viral hepatitis;
  • tumorer;
  • nedsat absorption af tarmen;
  • nyreskade;
  • vurdering af muskelsystemets tilstand;
  • leverpatologi;
  • bestemmelse af risikoen for åreforkalkning;
  • gigt;
  • inflammatorisk leverskade;
  • hjerteanfald;
  • metaboliske forstyrrelser af arvelig art;
  • indtagelse af visse farmakologiske midler;
  • forgiftning med giftige stoffer osv..

Den specifikke type analyse afhænger af den foreløbige diagnose. Så hvis der er meningen med leverpatologi, anbefales studiet af AST, ALT, GGT, bilirubin, protein og urea. Hvis der er mistanke om infektiøse processer, vises bestemmelsen af ​​CRP og proteinfraktioner.

Biokemisk blodprøve hos børn: transkription

Biokemisk forskning er en af ​​de mest populære metoder til diagnosticering af forskellige sygdomme. Det er mere omfattende end kliniske eller generelle blodprøver. Derfor, hvis du nøjagtigt forstår og forstår sammensætningen af ​​blodplasma, kan du identificere sådanne farlige patologier som diabetes mellitus, viral hepatitis, nyresygdom, onkologi, leverens patologi, hjerte og endokrine system.

Hvad er blodbiokemi

En biokemisk blodprøve er af stor værdi ved udførelse af laboratorieundersøgelser og for at stille den korrekte diagnose for en patient, fordi denne type analyse er yderst informativ og pålidelig. Takket være blodbiokemi kan du hurtigt lære om patientens indre organer, hurtigt identificere en kompleks sygdom og effektivt overvåge dens dynamik.

En biokemisk blodprøve giver dig mulighed for at registrere de mindste forstyrrelser i funktionen af ​​skjoldbruskkirtlen og bugspytkirtlen, patologien i nyrerne, leveren og organerne i mave-tarmkanalen samt at få pålidelige oplysninger om ændringer i metaboliske processer.

Formålet med undersøgelsen

Den allerførste bloddonation til biokemisk analyse udføres på barselhospitalet for at identificere arvelige fermentopatier. Når alt kommer til alt skal en nyfødt kontrolleres for f.eks. Cystisk fibrose, phenylketonuri, galactosæmi, adrenogenitalt syndrom eller medfødt hypothyreoidisme. På et så tidligt tidspunkt vil ingen anden analyse vise tilstedeværelsen af ​​mulige abnormiteter hos den nyfødte, bortset fra en biokemisk blodprøve. Formålet med denne blodprøve er at bestemme forskellige sygdomme og abnormiteter i barnets krop ved at bestemme forholdene mellem blodkomponenter. Til diagnose er ikke alt blod nødvendigt, men kun dets plasma (gennemsigtig og flydende del).

Derudover ordineres en biokemisk blodprøve til flere voksne patienter. Biokemi afslører følgende parametre i prøven:

  • samlede protein- og nitrogenholdige komponenter. En lille mængde protein (hypoproteinæmi) ses i nyre- eller skjoldbruskkirtelsygdomme, forbrændinger, forgiftning, regelmæssig underernæring, næseblødninger, kræft i mave og blære, hepatitis og skrumplever og nedsat absorption af stoffer. En stigning i mængden af ​​total protein (hyperproteinæmi) kan forekomme på grund af kolera, gentagen opkast, betændelse, nedsat nyre- eller leverfunktion, dehydrering, forbrændinger, multipelt myelom, ledpatologier og ondartede granulomer;
  • urinstof. Dets mængde stiger med pyelonephritis, endokrine lidelser, forbrændinger, forgiftning med visse typer salte på grund af langvarigt tryksyndrom, arteriel hypertension, nyretuberkulose, polycystisk nyresygdom og akut nyresvigt. Faldet forekommer som et resultat af introduktionen af ​​glukose, leversvigt, sult, nedsat metabolisme, skader på levervæv;
  • bilirubin (pigmenter). Dets niveau stiger med levertumorer, skrumpelever, hepatitis, forgiftning, fedtgenerering og infektioner. Faldet observeres ved iskæmi i hjertet eller langvarig indtagelse af ascorbinsyre;
  • enzymer (alfa-amylase, alaniaminotransferase (ALT), aspartataminotransferase (AST), pancreas-amylase, diastase). ALT og AST stigning i viral hepatitis, leverskade, kræft og metastaser i leveren og crash syndrom;
  • fedt, kolesterol, lipoproteiner (lipider). Total kolesterol er af største betydning i analysen. Det øges med diabetes mellitus, graviditet, cholelithiasis, pancreatitis, kræft i bugspytkirtlen eller prostata, hypertension, hjerteinfarkt, hyperlipidæmi, iskæmisk hjertesygdom. Fald på grund af leverkræft, skrumpelever, reumatoid arthritis, thyroidea-hyperfunktion, langvarig faste, kronisk lungesygdom og malabsorption;
  • glukose og lipase. Hypoglykæmi (glukosemangel) forekommer med fastende, lever-, mave-tarm- og nyresygdomme, overdosis insulin, meningitis, malabsorption af kulhydrater, sarkoidose og insulom. Hyperklycæmi (overskydende glukose) manifesterer sig i diabetes mellitus, neoplasmer i hypofysen, binyretumorer, epilepsi, traumer og hjernesvulster, carbonmonoxidforgiftning, forbrændinger, patologier i de endokrine kirtler, psykoterapeutisk ophidselse og glukokortikoid behandling;
  • antistoffer mod Epstein-Barr-virussen;
  • magnesium, kalium, klor, natrium og calcium (elektrolytter). Kalium og natrium er de vigtigste elektrolytter i blodet. Deres mangel eller overskud kan føre til sådanne konsekvenser som arytmi, åndedrætsbesvær, kramper, opkast, generel svaghed og endda koma;
  • kreatinin. Det øges med en tumor i muskelvæv eller urinveje, overdreven anstrengelse, tarmobstruktion, lungebetændelse, gulsot eller leveratrofi. Faldet forekommer på grund af faste eller når du tager kortikosteroider.

Det er slet ikke nødvendigt at identificere alle indikatorer på én gang. Lægen ordinerer kun de nødvendige ting.

Denne type forskning er vidt brugt i alle grene af medicin. Det hjælper med at identificere overtrædelser nøjagtigt i alle typer metabolisme (protein, lipid, pigment og andre) og pålideligt bestemme tilstanden af ​​alle indre organer og systemer.

For at opnå de mest nøjagtige resultater tages blod til denne type diagnose om morgenen på tom mave (det anbefales ikke at spise fra 20 timer fra den sidste dag). En blodprøve udtages fra en blodåre.

Hvem ordineres til en biokemisk blodprøve

En biokemisk blodprøve ordineres, når en grundig undersøgelse er nødvendig for at få mere nøjagtige og udvidede oplysninger om patientens helbred.

Lægen ordinerer nødvendigvis en blodkemitest til patienter for at:

  • identifikation af forskellige patologier, hvis fund / identifikation / identifikation i tidlige stadier i høj grad kan lette behandlingen;
  • at tilbagevise eller bekræfte diagnosen og overvåge dens detaljerede billede;
  • overvågning af patientens tilstand under behandlingen af ​​sygdomme i nyrer, lever, bugspytkirtel, mangel på vitaminer og forgiftning af kroppen for at afklare sygdommens dynamik.

Med andre ord kan en biokemisk blodprøve ordineres både til at gennemføre en grundig undersøgelse af en person og for at overvåge forløbet af hans sygdom og vurdere effektiviteten af ​​den ordinerede behandling..

Funktioner ved forberedelse til undersøgelsen

Resultaterne af undersøgelsen kan være forkerte, hvis du ikke forbereder dig ordentligt til den. Forvrængede resultater kan ikke kun undlade at give de nødvendige fordele til vurdering af menneskers sundhedstilstand, men kan også skade ham markant.

Hvis analysen viste overvurderede værdier, der adskiller sig fra det normale, kan lægen ordinere den passende terapi.

  1. Blod doneres udelukkende på tom mave. Derfor gives analysen normalt om morgenen efter mindst 10 timers faste..
  2. Det må kun drikke almindeligt vand fra væsken inden undersøgelsen..
  3. Tyggegummi er også forbudt.
  4. Du skal stoppe med at spille sport, spise stegt, fedtholdig og krydret mad 3 dage før biokemi.
  5. Tag ikke medicin i en uge. Hvis det ikke er muligt at stoppe med at tage det, er det nødvendigt at advare lægen om dette. Han vil overveje resultaterne under hensyntagen til denne faktor..
  6. Varmeindflydelse (bad) inden proceduren er forbudt.
  7. Hvis barnet bliver nervøst, før det tager, er du nødt til at vente lidt, tage en åndedrag og roe sig.
  8. Børst ikke dine tænder før test, ellers kan der opdages unormale glukoseniveauer.
  9. Når man igen donerer blod, skal proceduren udføres på samme tid og på samme sted.

I presserende tilfælde tages blod til analyse uden forberedelse. Men i dette tilfælde udføres der efter 1-2 dage en anden analyse, som hjælper med at justere den ordinerede behandling. Resultaterne af undersøgelsen kan findes inden for en dag..

Hvordan blod trækkes og testes

Blod til biokemisk analyse udtages fra ulnarven ved hjælp af en engangssprøjte i flere minutter (5 ml blod opsamles). Injektionsstedet behandles med et antiseptisk middel, og en turnetquet strammes over det.

Når blodindsamlingen er vellykket, lægger sygeplejersken en vatpind eller en alkoholserviet på injektionsstedet, som skal holdes i mindst 5 minutter. Denne regel bør ikke overses. Et hæmatom kan forekomme på injektionsstedet, selve karret vil være så beskadiget, at hvis der kræves en anden blodprøveudtagning, vil det være problematisk at tage det.

Hos spædbørn tages blod til analyse fra hælen, i tilfælde af blodprøvetagning til biokemi hos nyfødte udføres den såkaldte "hælprøve".

Analysen af ​​det opnåede blod udføres på specielt udstyr - en analysator. Fejlagtig behandling af resultaterne på grund af den menneskelige faktor i dette tilfælde er fuldstændigt udelukket.

Biokemienormer hos børn (tabel)

Listen over indikatorer, som biokemi afslører, overstiger hundrede indikatorer, men følgende evalueres ofte:

Indikator, enhederIndikatorværdiNormen hos en nyfødtNormen hos børn fra 2 måneder til et årNormen hos børn fra et år
Samlet protein, g / lEn indikator, der bestemmer det samlede proteinniveau i blodet.45-7051-73Fra en til to: 56-75;

Over to år gammel: 62-82

Albumin, g / lEn af proteinets fraktioner i blodet, der er ansvarlig for transport af stoffer i blodbanen (hormoner, næringsstoffer, medikamenter) og opretholdelse af niveauet for det krævede blodtryk.30-4535-5037-55
Globuliner, g / lEn af proteinfraktionerne af blod, der deltager i transporten af ​​hormoner og enzymer i blodbanen, stimulering af immunitet.25-3525-3525-35
C-reaktivt proteinEn indikator, der angiver tilstedeværelsen af ​​inflammatoriske foci i kroppen.Er fraværendeEr fraværendeEr fraværende
Samlet bilirubin, μmol / lPigment, der viser niveauet for heme-nedbrydning i hæmoglobin17-688,5-21,48,5-21,4
Bilirubin (direkte) bundet, μmol / lPigment, der viser niveauet af leverceller med glucuronsyre.4,3-12,80,83-3,40,83-3,4
Gratis bilirubin, μmol / lBilirubin (en meget giftig form), der bruges til at diagnosticere gulsot.12,8-55,22,56 til 17,32,56 til 17,3
ALT, U / lEt enzym er nødvendigt for at påvise leversygdom.op til 40op til 40op til 40
AST, U / lEt enzym er nødvendigt for at evaluere leverens sundhed.op til 40op til 40op til 40
Alkalisk phosphatase, U / lEt enzym krævet til påvisning af akut leukæmi.op til 150op til 644op til 644
Glukose, mmol / lMonosaccharid, der fungerer som en energikilde for celler.1,7-4,73,3-6,13,3-6,1
Kreatinin, mmol / lEn forbindelse syntetiseret under proteinmetabolisme i muskler. Vigtigt ved bestemmelse af nyresundhed.35-11035-11035-110
Urea, mmol / lEt stof som følge af nedbrydning af proteinmolekyler. Reflekterer nyrens tilstand2,5-4,53,3-5,84,3-7,3
Lipider, g / lKarakteriserer den samlede mængde fedt i blodbanen.4-55-75-7
Kolesterol, mmol / lOrganisatorisk stof fra en gruppe fedtstoffer deltager i syntesen af ​​hormoner.1,6-31,8-4,93,7-6,5
Triglycerider, mmol / lEn af de mest rigelige lipider i den menneskelige krop.0,2-0,860,39 til 0,930,4-1,86
Beta-lipoproteiner, g / lProteinstoffer, der er ansvarlige for overførslen af ​​lipider.1,5-3,51,4-4,53,5-5,5
Kalium, mmol / lEt sporelement involveret i transport af næringsstoffer til celler, aktivering af enzymatiske funktioner i kroppen, der påvirker syre-basebalancen.4,5-6,54-5.63,6-5,1
Calcium, mmol / lEt sporelement involveret i hjerte-kar, knoglesyntese og andre processer og systemer.2,2-2,52,3-2,82,3-2,8
Natrium, mmol / lEt sporelement, der er nødvendigt for dannelse af en alkalisk balance i blodbanen, dannelse af mavesaft, nødvendig for funktionen af ​​nyrerne.135-155133-142132-156
Fosfor, mmol / lEt sporelement, der er nødvendigt for funktionen af ​​biokemiske reaktioner i kroppen såvel som for konstruktion af knoglevæv.1,8-2,71,3-2,31-1,8

Fortolkning af analyseresultater og årsager til afvigelser

Manglende overholdelse af de normer, der er angivet i tabellen, indikerer inflammatoriske processer, forskellige sygdomme, eller at de blev udført forkert.

Hos nyfødte observeres sygdomme enten på grund af arvelighed eller efter passering gennem fødselskanalen.

Plasmaresultater betragtes omfattende og ikke separat, da de konstant kan ændre sig afhængigt af parametre som temperatur, spænding, mad spist og meget mere. Det er udelukkende lægen, der deciferer analyseresultaterne, da det er umuligt at stille en nøjagtig og korrekt diagnose uden at have den nødvendige viden. Hvis en specialist er i tvivl om resultaterne af undersøgelsen, kan den genudnævnes.

Når der blev udført biokemi på forskellige centre, kan resultaterne af undersøgelsen variere markant fra hinanden. Derfor angiver hvert laboratorium sine egne standarder for forskningsformer..

Årsagerne til afvigelserne fra indikatorerne for biokemisk analyse er ret forskellige og ændrer endda fra den retning, i hvilken afvigelsen fra normen går (højere eller lavere). Mere detaljerede årsager til afvigelser i blodbiokemi kan findes i tabellen.

IndeksOver det normaleUnder det normale
Samlet proteinInfektionssygdomme;

Autoimmune sygdomme;

hypotrofi;

Sygdomme i leveren og tarmen;

Nyresygdom, der forårsager proteintab i urinen

Skader;

AlbuminDehydrering;

Stort område forbrænder;

Lever sygdom;

Skade og blødning;

Malabsorptionssyndrom;

globulinerInflammatoriske processer;

Infektionssygdomme;

Hemolytisk anæmi;

Ondartede tumorer;

Samlet bilirubinForskellige typer gulsotIndtagelse af C-vitamin
Bilirubin bundetObstruktiv gulsot;

Leverskade;

-
Gratis bilirubinHemolytisk gulsot;

Leverskade;

-
aminotransferaseSkader på leverceller;

Hemolytisk gulsot

-
GlukoseEfter sukkerholdige drikkevarer og måltider;

Forøget thyroideafunktion;

fæokromocytom

Ubalanceret diæt;

Stærk fysisk aktivitet;

Medfødte forstyrrelser ved insulinproduktion;

Leversvigt;

UreaDehydrering;

Blødning i mave-tarmkanalen;

Parenchymal gulsot

Mangel på protein i fødevarer;

Øget protein nedbrydning;

Leverskade

CreatininAkut og kronisk nyresygdom;

Brug af visse lægemidler;

Muskelskade.

-

I stedet for en konklusion

Det er umuligt at bedømme et barns helbredstilstand ved kun en biokemisk blodprøve. Lægen ordinerer altid en yderligere klinisk blodprøve, computertomografi, ultralyd eller andre nødvendige procedurer.

En biokemisk blodprøve er en nem procedure at udføre, idet man ikke tæller med tilfælde af blodprøvetagning og test hos nyfødte, men hvilke resultater kan opnås efter en fuldstændig afkodning af blodparametre.