Komplet blodantal: afkodning, sats og omkostninger

Arytmi

Et komplet blodantal er den mest almindelige måde at udføre en biokemisk blodprøve på. Analysen gør det muligt for lægen at diagnosticere et stort antal sygdomme på en rettidig måde samt give et nøjagtigt svar på mange enkle symptomer, såsom svaghed, svimmelhed, høj kropstemperatur. Derudover tillader en blodprøve tidlig påvisning af ændringer i arbejdet i nogle indre organer..

Ved en blodprøve kan blod trækkes enten fra en kapillær på en finger eller af en blodåre. Og i modsætning til andre undersøgelser kræver denne analyse ikke specielle præparater fra patienten, den kan tages uden forberedelse. Ikke desto mindre skal der stadig overholdes en betingelse, nemlig analysen skal udføres om morgenen og på tom mave..

Hvorfor analyse er nødvendig

Denne analyse giver dig mulighed for at bestemme de vigtigste parametre, der er af interesse for lægen i analysen af ​​blod, og disse er:

  • Antal røde blodlegemer - erythrocytter;
  • Hemoglobin er et specielt stof i erytrocyten, der er ansvarlig for at fylde organerne i kroppen med ilt;
  • Leukocytter. Ifølge dem bestemmes leukocytformlen;
  • Blodplader. Disse blodplader er ansvarlige for koagulation;
  • Hematocrit - er ansvarlig for indikatoren for volumen af ​​kroppens røde celler til plasma.

Derudover giver en blodprøve dig mulighed for at bestemme parametrene for erythrocytsedimentation, som vil bestemme nogle af de specielle egenskaber ved blod. Samtidig giver hver af de anførte parametre et ret præcist svar om blodets tilstand og hvilke sygdomme det indikerer..

Sådan tages en blodprøve?

Som nævnt ovenfor kræves der ikke noget specielt præparat til blodprøven. Analysen skal udføres tidligt om morgenen, det vigtigste er, at personen tager testen på tom mave, eller mindst 2 timer efter at have spist.

Ved hjælp af et specielt medicinsk udstyr, en scarifier, tages blod fra en finger. På ringfingeren gennemborer huden med en skarp bevægelse, og der dannes en dråbe på den. Blodet opsamles omhyggeligt i et specielt forberedt kar. Meget mindre ofte udtages en blodprøve til en generel blodprøve fra en blodåre..

Det materiale, der er opnået under prøvetagningen, underkastes adskillige undersøgelser i laboratorier, blandt hvilke der altid er: bestemmelse af ESR, hæmoglobinniveau og tælling af niveauet for røde blodlegemer.

På trods af det faktum, at analysen af ​​blodprøveparametre er den behandlende læges arbejde, kan hovedpunkterne i indikationerne overvejes uafhængigt.

Hvor man kan teste og finde ud af resultaterne?

I enhver by er der et ret stort antal klinikker og laboratorier, der indsamler og dechiffrer analyser. En generel blodprøve er en forholdsvis almindelig diagnostisk metode, derfor kan den tages på næsten ethvert hospital, og dens gennemsnitlige omkostninger overstiger ikke 500 rubler.

Der er laboratorier i alle poliklinikker på bopælsstedet, men at tage prøver der ofte er problematisk på grund af de lange køer til både indsamling og levering af resultater.

Private laboratorier kommer til undsætning, som kendetegnes ved nøjagtigheden af ​​at bestemme indikatorerne, hurtige resultater og fremragende service. Naturligvis er omkostningerne ved undersøgelsen lidt højere, men i mange moderne laboratorier er resultaterne tilgængelige inden for få timer på din personlige konto på laboratoriets hjemmeside.

Hvad betyder blodprøveresultater?

Det er ikke svært at sortere en generel blodprøve på hylderne, hvis afkodning altid kræver flere trin, hvor det vil være muligt at vurdere hovedindikatorerne. Moderne forskningsværktøjer giver hele afkodningen ud i form af forkortelser, der er præsenteret i tabellen.

Betegnelser, forkortelserNormalt blod tæller
Børn i alderenVoksne
1 dag1 måned6 måneder1 år1-6 år gammel7-12 år gammel13-15 år gammelMand.Koner.
Hemoglobin Hb, g / l, norm180-240115-175110-140110-135110-140110-145115-150130-160120-140
Erythrocytter RBC, norm4,3-7,63,8-5,63,5-4,83,6-4,93.5-4.53,5-4,73,6-5,14-5,13,7-4,7
Leukocytter WBC,%, norm8,5-24,56,5-13,85,5-12,56-125-124,5-104,3-9,54-94-9
Eosinophils EOS,%, norm0,5-60,5-70,5-70,5-70,5-70,5-70,5-60-50-5
Basofiler BAS,%, norm0-10-10-10-10-10-10-10-10-1
Lymfocytter LYM,%, norm12-3640-7642-7438-7226-6024-5425-5018-4018-40
ESR, ESR, norm2-44-84-104-124-124-124-151-102-15
Reticulocytter, RTC, norm3-153-153-153-153-123-122-110,2-1,20,2-1,2
Blodplader, PLT, norm180-490180-400180-400180-400160-390160-380160-360180-320180-320
Farveindeks MCHC,%, norm0,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,150,85-1,15
Stab,%, normer1-170,5-40,5-40,5-40,5-50,5-50,5-61-61-6
Segmenteret,%, normer45-8015-4515-4515-4525-6035-6540-6547-7247-72
Monocytter MON,%, normer2-122-122-122-122-102-102-102-92-9

Du kan dog oprette en liste over de vigtigste indikatorer og de vigtigste grunde til ændringer i niveauet for en komponent. Nedenfor er indikatorerne inkluderet i blodprøven og afkodningen af ​​værdier.

Hæmoglobin

Bærer ilt fra lungerne til organerne og kuldioxid tilbage er hæmoglobin blodpigmentet i de røde blodlegemer. Satsen er beskrevet i tabellen.

  • Fremmes. En stigning i blodniveauer kan indikere flere blodproblemer, herunder dehydrering og koagulation plus en alvorlig stigning i røde blodlegemer. Derudover kan et højt niveau indikere ydre påvirkninger, såsom: ophold i højden eller fysisk aktivitet på kroppen.
  • Er faldet. Men et fald i hæmoglobinniveauer kan indikere, at der udvikler sig anæmi i kroppen. Derudover er det meget interessant at diagnosticere og identificere farveindikatorer, der reflekterer mængden af ​​hæmoglobin i erytrocytter under anæmi. Og hvis farven stiger, er dette sfærocytose, ellers - jernmangelanæmi.

erythrocytter

I en persons røde knoglemarv dannes røde blodlegemer, erytrocytter. Disse komponenter er sammensat af hæmoglobin og er involveret i transport af ilt gennem kroppen..

  • Hævet. Med en alvorlig stigning i røde blodlegemer kan man søge efter polycythæmi i patientens krop. På den anden side kan denne indikator for røde blodlegemer ifølge analysen indikere almindelig dehydrering..
  • Er faldet. Et fald i niveauet af røde blodlegemer kan indikere, som det er tilfældet med hæmoglobin, anæmi.

leukocytter

Leukocytter er hvide blodlegemer, der også dannes i knoglemarven. Leukocyttens hovedfunktion er at beskytte kroppen, når fremmede og patogene mikrober trænger ind i den. Det vil sige, leukocytter giver en person direkte immunitet. Det er værd at bemærke, at der er flere typer leukocytter, derfor er analysen ikke baseret på den generelle ændring i deres antal, men strengt efter type. Satsen er beskrevet i tabellen.

  • Hævet. Et øget antal hvide blodlegemer kan indikere:
  1. Begyndelsen på den inflammatoriske proces, infektionens penetration;
  2. Akut allergisk reaktion;
  3. leukæmi.

Derudover kan et højt antal hvide blodlegemer være forbundet med det faktum, at patienten for nylig har lidt en skade, hvor en stor mængde blod blev tabt..

  • Er faldet. Hvis der findes et fald i leukocytter i undersøgelsen af ​​leukocytter, overvejer lægen muligheder med knoglemarvspatologi, infektion, abnormiteter på det genetiske niveau i immunsystemets tilstand. Miltens øgede funktion kan også fungere som en årsag til faldet i leukocytter..

Leukocytformel

Leukocytformel er procentdelen af ​​forskellige typer leukocytter. Det er baseret på holdningen til indikatoren for indholdet af neutrofiler, celler, der konstant bekæmper inflammatoriske processer i den menneskelige krop.

  • Øget. Når lægen beregner antallet af leukocytter og ser en stigning, kan dette indikere følgende problemer:
  1. Forgiftning;
  2. Infektioner;
  3. Betændelse;
  4. Dannelse af en ondartet tumor;
  5. Psykisk og følelsesladet ophidselse.
  • Er faldet. Med et fald i antallet af leukocytter kan man kigge efter årsagen til aplastisk anæmi, knoglemarvspatologi, i nogle immunitetsforstyrrelser, der har genetiske rødder. Visse infektioner, især af viral oprindelse, som er blevet kroniske, kan også være årsagen..

eosinofile

Eosinophils er ansvarlige for at modvirke parasitangreb og allergier. Satsen vises i tabellen ovenfor.

  • Hævet. Imidlertid kan en stigning i niveauet af eosinofiler indikere ikke kun tilstedeværelsen af ​​parasitter, men også dannelsen af ​​en ondartet tumor..
  • Er faldet. Et fald i denne indikator i den generelle analyse kan indikere en purulent infektion eller en nylig fødsel, operation, skade.

basofiler

Basofiler er ansvarlige for overfølsomhedsreaktioner over for medicin og mad. Basofiler skal normalt være fra 0 til 1.

  • Hævet. Et øget indhold af basofiler indikerer adskillige sygdomme, herunder vandkopper, hypothyreoidisme og kronisk bihulebetændelse. Derudover påvirkes komponentens niveau af kroppens reaktion på overfølsomhed..
  • Er faldet. Hvis undersøgelsen har vist et fald i komponenten, kan dette være en konsekvens af graviditet og ægløsning, men på samme tid er det fornuftigt at blive testet for akutte infektioner. En anden mulighed, årsagen til faldet i antallet af basofiler er kroppens reaktion på stress..

Lymfocytter

Lymfocytter er grundlaget for det menneskelige immunsystem, det er disse komponenter, der konstant modstår infektioner, ødelægger fremmede og egne, modificerede celler.

  • Hævet. Med et forhøjet niveau af lymfocytter er der altid en chance for en virusinfektion, og med en reduceret mængde skal lægen være opmærksom på et fald i lymfekoncentrationer, aplastisk anæmi, en immundeficitetstilstand eller systemisk lupus erythematosus. Monocytter er de største leukocytter i størrelse, og hvis deres stigning opdages, kan årsagen være i leukæmi, en af ​​sygdomme af en infektiøs type, i syfilis, tuberkulose, i problemer med bindevæv.
  • Er faldet. Nedsatte niveauer bør give opmærksomhed på aplastisk anæmi eller hårcelle leukæmi.

ESR - erytrocytsedimentationshastighed, som også kan give de nødvendige oplysninger, når du udfører en blodprøve.

  • Øget. En høj aflæsning indikerer infektion og betændelse og kan også indikere både kræft og graviditet..
  • Er faldet. Når niveauet af ESR i blodet sænkes, indikerer dette et lavt antal erytrocytter eller blodsygdomme. Men et fald i denne indikator er sjældent..

reticulocytter

Reticulocytter eller unge erytrocytter med et højt indhold indikerer en krænkelse af produktionen af ​​røde blodlegemer. Og et fald kan indirekte indikere et nyreproblem eller en krænkelse af modningen af ​​røde blodlegemer.

Farveindeks

Denne indikator angiver mængden af ​​hæmoglobin i erytrocytter. Denne parameter bruges, når man undersøger anæmi..

  • Fremmes. Med en stigning i farveindekset diagnosticeres sfærocytose ofte.
  • Er faldet. Et fald i indikatoren indikerer jernmangelanæmi..

monocytter

Monocytter er de største celler i lymfocytter. De er ødelæggere af betændt eller dødt væv og fremmede elementer. Monocytter er en af ​​de vigtigste celler i immunsystemet, da de er de første til at møde antigenet, læse dets oplysninger og give dem til lymfocytter, som igen udvikler et immunangreb mod "fjenden". Satsen vises i tabellen.

  • Hævet. Med et øget niveau af monocytter kan mange alvorlige sygdomme diagnosticeres, for eksempel: leukæmi, tuberkulose, syfilis, forskellige infektioner såvel som systemiske sygdomme.
  • Er faldet. Nedsat antal af monocytter, kan indikere aplastisk anæmi eller hårcellecukæmi.

Blodplader

Den sidste komponent er blodplader, hvis opgave er at koagulere blod. Hvilke indikatorer der skal være normale - se tabellen

  • Hævet. Hvis der findes et øget blodpladetælling i den generelle analyse, vil dette indikere flere mulige årsager, herunder myeloide leukæmi og polycythæmi, derudover kan det være en konsekvens af kirurgi.
  • Er faldet. Der er mange flere grunde til at afkode analysen, når der er et reduceret antal blodplader, kan dette indikere: lupus erythematosus, purpura, hæmolytisk sygdom, aplastisk anæmi.

På trods af at fortolkningen af ​​analysen er meget klar, skal den endelige diagnose dog kun stilles af en læge..

Forskningsomkostninger

En blodprøve kan udføres i poliklinikker til en pris af 400 rubler, hvis prøven udtages fra en blodåre. At tage en fingerprøve er en størrelsesorden billigere, omkring 100 rubler. Og hvis du har brug for en beregning i henhold til leukocytformlen, koster en sådan undersøgelse i gennemsnit 200-250 rubler. Prisen afhænger naturligvis af regionen og klinikens niveau og popularitet.

Generel detaljeret blodprøve: hvordan man tager, indikatorer, norm og afvigelser

I næsten enhver patologi forekommer visse ændringer i både den cellulære og biokemiske sammensætning i blodet. For eksempel med åreforkalkning har patienterne en stigning i kolesterolniveauer, og med anæmi falder antallet af erytrocytter og hæmoglobinkoncentration, som kan detekteres ved hjælp af laboratorieundersøgelser..

En generel (klinisk) detaljeret blodprøve er en af ​​de enkleste og billigste og samtidig informative metoder til laboratoriediagnostik. Det skal indgå i programmet for grundlæggende undersøgelse af patienter med forskellige sygdomme og udføres også for voksne og børn under klinisk undersøgelse..

Andre faktorer kan også påvirke parametrene for den generelle blodprøve, derfor er det kun en specialist, der kan foretage den rigtige dekodning..

Hvilke indikatorer inkluderer en generel detaljeret blodprøve?

Ved udførelse af en forebyggende undersøgelse ordineres patienter normalt en såkaldt forkortet klinisk blodprøve, der inkluderer optælling af antallet af erytrocytter og leukocytter, bestemmelse af niveauet af hæmoglobin og erythrocytsedimentationsgraden. Hvis den afslører afvigelser fra normen såvel som ved undersøgelse af patienter med forskellige sygdomme, vises en detaljeret blodprøve, der indeholder omkring 30 forskellige parametre. Oftest ordineres det i følgende tilfælde:

  • diagnostik af anæmi;
  • mistanke om leukæmi, lymfogranulomatose;
  • graviditet;
  • inflammatoriske processer;
  • autoimmune sygdomme;
  • evaluering af terapiens effektivitet.

Overvej hvad der er inkluderet i en klinisk detaljeret blodprøve.

WBC er det absolutte antal leukocytter. Leukocytter er ansvarlige for genkendelse og ødelæggelse af patogene mikroorganismer såvel som celler med et forstyrret genom (tumor). Normalt er indholdet af leukocytter i blodet 4-9x10 9 / l. Deres stigning betyder tilstedeværelsen i kroppen af ​​et fokus på betændelse eller ondartet neoplasma, og et fald indikerer et fald i immunforsvaret.

RBC er det absolutte antal erytrocytter. Deres hovedfunktion er at transportere ilt fra lungerne til alle organer og væv i kroppen. Det normale indhold af erytrocytter er 4,3–5,5x10 12 / l. Et fald i deres antal forekommer med blødninger, anæmi og knoglemarvsskader. En stigning i antallet af røde blodlegemer i blodet er forårsaget af blodkoagulation forårsaget af forskellige grunde (uundgåelig opkast, polyuri, diarré, massive forbrændinger) eller genetisk bestemte forstyrrelser i hæmoglobinsyntesen.

Hos børn i de første leveår øges antallet af leukocytter sammenlignet med voksne, dette er deres alderstræk og normen.

Hb - hæmoglobin. Det er et specielt protein placeret inde i erythrocytter og indeholder jernmolekyler i dens struktur. Det har evnen til let at binde ilt til sig selv og give det til væv. Hemoglobin er farvet rødt af jern, det er takket være det, at erythrocytter er røde i farve, og alt blod ser generelt rød ud. Normalt er hæmoglobinindholdet 120-140 g / l. Et fald i koncentrationen observeres ved forskellige typer anæmi..

HCT (Ht) - hæmatokrit. Dette er forholdet mellem blodlegemer og plasmavolumen, udtrykt i procent. Hæmatokriten er 39–49%. Dette betyder, at blod består af 60-50% plasma, resten af ​​volumenet optages af celler.

PLT - blodplader. Dette er blodplader, der er direkte involveret i processen med hæmostase, det vil sige dannelsen af ​​en blodprop og stopper blødningen. Normen for deres indhold er 150-400x10 9 / l.

ESR - erytrocytsedimentationsrate, ESR. En stigning i denne indikator er observeret i mange patologiske processer, men er muligvis ikke forbundet med sygdommen. For eksempel fører behandling med ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler eller graviditet til en stigning i ESR..

Erythrocyte-indekser

  1. Gennemsnitlig erytrocyttvolumen (MCV). Den normale værdi er 80–95 fl. Tidligere blev udtrykkene "makrocytose", "normocytose" og "mikrocytose" brugt til at betegne denne indikator..
  2. Det gennemsnitlige hæmoglobinindhold i en erytrocyt udtrykkes i absolutte enheder (MCH). Normen er 27–31 s. Tidligere blev dette indeks kaldet farveindekset for blod.
  3. Gennemsnitlig koncentration af hæmoglobin i erytrocyttemasse (MCHC). Viser hvor meget røde blodlegemer er mættet med hæmoglobin. Dets fald ses i blodsygdomme forbundet med krænkelser af hæmoglobinsynteseprocessen..
  4. Anisocytose eller røde blodlegemer distribueringsbredde (RDW). Indikator for ensartethed i størrelsen på røde blodlegemer.

Forskellige laboratorier kan anvende forskellige standarder, afhængigt af de accepterede forskningsmetoder og måleenheder..

Blodpladeindekser

  1. Gennemsnitlig blodpladevolumen (MPV). Norm 7-10 fl..
  2. Fordelingsbredde (relativ) af blodplader efter volumen (PDW). Tillader dig at vurdere heterogenitet af blodplader, dvs. deres forskel i størrelse indbyrdes.
  3. Thrombokrit (PCT). Volumenet fra fuldblod pr. Blodplader og udtrykt i procent. Normal værdi 0,108-0,282%.
  4. Stort antal blodplader (P-LCR).

Leukocytindekser

  1. Det relative indhold af lymfocytter (lymfocytter, LY%, LYM%). Norm 25-40%.
  2. Absolut lymfocytantal (lymfocyt, LY #, LYM #). Norm 1,2-3,0x10 9 / l.
  3. Det relative indhold af eosinofiler, basofiler og monocytter i blodet (MID%, MXD%). Norm 5-10%.
  4. Det absolutte indhold af eosinofiler, basofiler og monocytter i blodet (MID #, MXD #). Norm 0,2-0,8x10 9 / l.
  5. Relativt indhold af neutrofiler (NE%, NEUT%).
  6. Absolut neutrofilantal (NE #, NEUT #).
  7. Det relative indhold af monocytter (MO%, MON%). Norm 4-11%.
  8. Absolut indhold af monocytter (MO%, MON%). Norm 0,1-0,6x10 9 / l.
  9. Relativt (EO%) og absolut (EO #) indhold af eosinophiler.
  10. Relativt (BA%) og absolut (BA #) indhold af basofiler.
  11. Relativt (IMM%) og absolut ((IMM #)) indhold af umodne granulocytter.
  12. Relativt (ATL%) og absolut (ATL #) indhold af atypiske lymfocytter.
  13. Relativt (GRAN%, GR%) indhold af granulocytter. Norm 47-72%.
  14. Absolut (GRAN #, GR #) indhold af granulocytter. Norm 1,2-6,8x10 9 / l; Andet.

Hvis det er nødvendigt at gennemføre en gentagen klinisk blodprøve, tilrådes det at tage det i det samme laboratorium, hvor den forrige undersøgelse blev udført..

Sådan tages en detaljeret blodprøve

For at resultaterne af en udvidet klinisk blodundersøgelse skal være så nøjagtige som muligt, skal der overholdes et antal regler:

  • den optimale tid til analyse er fra 7 til 10 am;
  • efter det sidste måltid skal der gå mindst 8 timer;
  • et par timer før du donerer blod (mindst en time), skal du afstå fra at ryge;
  • patienten skal advare lægen om alle mediciner, der er taget, da de kan fordreje testresultaterne.

Resultatet af analysen er normalt klar den dag, den indsendes. Forskellige laboratorier kan anvende forskellige standarder, afhængigt af de accepterede forskningsmetoder og måleenheder. Derfor, hvis det er nødvendigt at gennemføre en gentagen klinisk blodprøve, tilrådes det at tage det i det samme laboratorium, hvor den forrige undersøgelse blev udført..

En detaljeret klinisk blodprøve inkluderer mange indikatorer. Deres referenceværdier (normale) er normalt angivet på henvisningsformularen, men uden at tage hensyn til patientens egenskaber. For eksempel øges antallet af leukocytter i børn i de første leveår, sammenlignet med voksne, dette er deres alderstræk og normen. Hos gravide kvinder i andet trimester er der et lille fald i antallet af erytrocytter og hæmoglobinniveauer. Andre faktorer kan også påvirke parametrene for den generelle blodprøve, derfor er det kun en specialist, der kan foretage den rigtige dekodning..

YouTube-video relateret til artiklen:

Uddannelse: uddannet fra Tashkent State Medical Institute med speciale i almenmedicin i 1991. Gentagne gange tog opdateringskurser.

Arbejdserfaring: anæstesiolog-genoplivning af byens moderskabskompleks, genoplivning af hæmodialyseafdelingen.

Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter.

I løbet af en levetid producerer den gennemsnitlige person ikke mindre end to store spytbassiner..

I England er der en lov, hvorefter en kirurg kan nægte at udføre en operation på en patient, hvis han ryger eller er overvægtig. En person skal opgive dårlige vaner, og så har han måske ikke brug for operation..

Menneskelige knogler er fire gange stærkere end beton.

Det velkendte lægemiddel "Viagra" blev oprindeligt udviklet til behandling af arteriel hypertension.

Forskere fra University of Oxford gennemførte en række undersøgelser, hvor de kom til den konklusion, at vegetarisme kan være skadelig for den menneskelige hjerne, da det fører til et fald i dens masse. Derfor anbefaler forskere ikke at udelukke fisk og kød helt fra din diæt..

Caries er den mest almindelige smitsomme sygdom i verden, som selv influenza ikke kan konkurrere med..

At smile kun to gange om dagen kan sænke blodtrykket og reducere risikoen for hjerteanfald og slagtilfælde..

Personen, der tager antidepressiva, bliver i de fleste tilfælde deprimeret igen. Hvis en person, der selv er håndteret med depression, har han enhver chance for at glemme denne tilstand for evigt..

Arbejde, som en person ikke kan lide, er meget mere skadeligt for hans psyke end overhovedet ikke noget arbejde.

Mange stoffer blev oprindeligt markedsført som stoffer. Heroin blev for eksempel oprindeligt markedsført som en hostemedicin. Og kokain blev anbefalet af læger som anæstesi og som et middel til at øge udholdenheden..

Med et regelmæssigt besøg i solariet øges chancen for at få hudkræft med 60%.

Hver person har ikke kun unikke fingeraftryk, men også en tunge.

Antidepressiva Clomipramine inducerer en orgasme hos 5% af patienterne.

Fire skiver mørk chokolade indeholder omkring 200 kalorier. Så hvis du ikke ønsker at blive bedre, er det bedre at ikke spise mere end to skiver om dagen..

Den højeste kropstemperatur blev registreret i Willie Jones (USA), der blev indlagt på hospitalet med en temperatur på 46,5 ° C.

Prostatakirtlen eller prostata er kirtlen med ekstern sekretion af komplekset af mandlige kønsorganer hos pattedyr, herunder mennesker, gennem hvilket urin passerer.

Afkorriger blodprøven korrekt!

Hver af os måtte donere blod til analyse mindst en gang i vores liv. Derfor ved alle, hvordan denne proces finder sted. Men der er tidspunkter, hvor vi ikke ved alt om, hvad der kan og ikke kan gøres, før analysen udføres. Et par ord om dette.

Så afstå fra at udføre røntgenstråler og fysiologiske procedurer inden laboratorieundersøgelser. Indikatorerne vil blive påvirket af overdreven mental stress og indtagelse af medicin dagen før, især intravenøst ​​eller intramuskulært. Hvis disse enkle regler ikke følges, kan resultaterne være forkerte og føre til en forkert diagnose..

Så få en god nats søvn og kom til laboratoriet på tom mave. Husk at slappe af, inden du tager blod.

At lære at fortolke resultaterne

ABC af blod er ikke så svært. Men for mange er normal ydelse et mysterium. Hvordan kan du læse dem korrekt selv? Hvad man skal se efter oprindeligt?

Her og nu vil vi behandle formularerne, med kolonner, hvor nogle elementer med tal er anført.

Generel blodanalyse

Dit blod bliver taget fra din finger. Denne analyse kan bestemme blodsygdomme såvel som inflammatoriske processer, der forekommer i kroppen..

  1. Resultaterne angiver bogstaverne - RBC. Dette er erytrocytter, det vil sige røde blodlegemer. De kaldes også de vigtigste blodlegemer. Røde blodlegemer udfører mange funktioner, hvoraf det vigtigste er at levere ilt til hvert organ og til alle væv, samt fjerne kuldioxid fra kroppen. Den normale værdi af erythrocytter for kvinder er 3,7-4,7x10 12 / l, for mænd - 4,0-5,5x10 12 / l. Et øget antal af dem indikerer hjerte-kar-sygdomme, såsom hjertesygdomme eller akut forgiftning af kroppen. Færre af dem angiver anæmi. Og så læger lægerne straks opmærksom på en anden indikator..
  2. Dette er hæmoglobin - HGB - et komplekst protein. Dets lave niveau indikerer faktisk en jernmangel - anæmi. Normen for kvinder er 120-140 g / l, for mænd - 130-160 g / l. Koncentrationen af ​​hæmoglobin øges med fortykning af blodet, der observeres ved dehydrering, med erythræmi (Vakez sygdom). Nedsat hæmoglobinkoncentration - et tegn på anæmi, væskeretention i kroppen (overhydrering).
  3. Hæmatokrit betegnes HCT - dette er forholdet mellem mængden af ​​blodlegemer (erythrocytter) og blodplasma. Et fald i hæmatokrit observeres med blodtab, massive skader, sult, blodfortynding på grund af intravenøs indgivelse af store mængder væske under graviditet. Forøget hæmatokrit bemærkes med dehydrering - overdreven væsketab eller utilstrækkeligt væskeindtagelse med forbrændingssygdom, peritonitis, nyrepatologi. Normen for kvinder er 0,36-0,46 l / l, for mænd - 0,41-0,53 l / l, for nyfødte 0,54-0,68 l / l.
  4. RDW er fordelingsbredden for røde blodlegemer. Indikatoren bestemmer, hvordan røde blodlegemer adskiller sig i størrelse. Normalt er det fra 11,5 til 14,5%. Hvis blodet består af både store og små erytrocytter, vil bredden af ​​deres distribution være højere. Denne tilstand indikerer jernmangel og andre typer anemier..
  5. MCV, det vil sige det gennemsnitlige erytrocyttvolumen, skelner mellem forskellige typer anemier for at vælge den rigtige behandling. MCV er en forholdsvis nøjagtig parameter, men hvis der er mange erytrocytter i blodet, og selv med en ændret form, falder dens pålidelighed. Normal MCV er 80 - 100 femtolitere (måleenhed). MCV-indikatoren bestemmer typen af ​​anæmi (mikrocytisk, makrocytisk, normocytisk).
  6. Det gennemsnitlige indhold af hæmoglobin i en erytrocyt eller MCH (normen er 27 - 35 pikogram) viser, hvad der er det absolutte antal hæmoglobin i 1 erytrocyt. Det bestemmer virkelig manglen eller ikke absorptionen af ​​jern i kroppen. I henhold til denne indikator karakteriseres anæmi som hypokrom, normokrom og hyperkrom. Det er vigtigt, at SIT skal være korreleret med ICSU og MCV. Men på grundlag af en omfattende overvejelse skelnes anemier af forskellige typer.
  7. MCHC er den gennemsnitlige koncentration af hæmoglobin i en erytrocyt. Det afspejler i hvilket omfang erythrocyten er mættet med hæmoglobin. Normen er 310 - 360 g / l. Forøget MSCS kan ikke være, for krystallisation vil forekomme. Men en reduceret værdi indikerer jernmangelanæmi, thalassæmi (en sygdom, hvor hæmoglobinsyntesen forstyrres).
  8. PLT står for blodplader, de celler, der er ansvarlige for blodkoagulation. Normen er 150 - 400x10 9 / l. Hvis der er få af dem, vil der være øget blødning, konstant blå mærker. Forhøjede niveauer kan føre til risikoen for blodpropper - blodpropper.
  9. Forkortelsen WBC står for leukocytter, det vil sige hvide blodlegemer, kroppens forsvarere. Deres norm er fra 4,5 til 9x10 9 / l. En stigning i leukocytter er et tegn på betændelse i kroppen, deres fald er et tegn på dårlig menneskelig modstand mod infektioner.
  10. Lymfocytter benævnes LIM. Deres procentdel er 25-35 af det samlede antal leukocytter. Hvis der noteres et overskud, kan der antages virale og kroniske bakterieinfektioner.
  11. Indholdet af neutrofiler, eosinofiler, basofiler. Disse celler kaldes også et generaliseret koncept - granulocytter. For at bestemme arten af ​​ændringer undersøges forholdet mellem hver type i procent normalt. Mængden af ​​monocytter er 2-6%, eosinophils 0,5-5%, basophils 0-1%. Antallet af eosinofiler stiger med allergier og parasitiske sygdomme (orme), neutrofiler - forskellige former for betændelse, basofiler - kronisk myeloide leukæmi, kronisk ulcerøs colitis, nogle hudlæsioner.
  12. Monocytter (MON) er umodne celler. Kun i væv bliver de makrofager, det vil sige celler, der optager patogener, døde celler og fremmede partikler. Som en procentdel er normen for MON fra 2 til 6. En stigning i monocytter indikerer en infektiøs proces, dvs. penetrering af mikroorganismer i den menneskelige krop, og et fald - et fald i immunitet.
  13. ESR er en indikator for erytrocytsedimentationshastigheden, som er en ikke-specifik indikator for kroppens tilstand. Normen for kvinder er 2-15 mm / t, for mænd - 1-10 mm / t. En stigning i indikatoren over disse værdier er et tegn på betændelse. ESR kan også stige med forskellige tumorer. Dens lave indikatorer er ekstremt sjældne, de taler om erythrocytose (mange røde blodlegemer). Med denne sygdom bliver blodet tyktflydende og tykt og tyktflydende fra et stort antal røde blodlegemer, hvilket skaber fare for blodpropper, vaskulære blokeringer og kan føre til hjerteanfald og slagtilfælde.

Så du har allerede viden, men det er bestemt umuligt at ordinere behandling for dig selv ved at tilpasse indikatorerne til normen..

Det skal huskes, at vores krop er et klogt system. Og i samarbejde med en erfaren læge vil det være lettere at etablere alle dens funktioner. Og et blodspejl vil hjælpe meget med dette..

Vi tilbyder også at bruge tjenesten - Afkodning af analyser online >>>

Generel (klinisk) blodprøve: afkodning og norm

Generel (klinisk) blodprøve: afkodning og norm

Generel (klinisk) blodprøve: afkodning og norm

Et komplet blodantal (CBC) giver vigtige oplysninger om typer og antal blodlegemer, især røde blodlegemer, hvide blodlegemer og blodplader. Ved hjælp af en generel blodprøve kan den behandlende læge registrere arten af ​​symptomer som svaghed, træthed, blå mærker. Et komplet blodantal bruges til at diagnosticere anæmi, infektion og mange andre lidelser.

Generel (klinisk) blodprøve inkluderer følgende indikatorer:

  • Absolut antal hvide blodlegemer (WBC). Hvide blodlegemer beskytter kroppen mod infektion. Hvis infektion udvikler sig, angriber og ødelægger disse celler bakterier, vira eller andre patogene organismer. Hvide blodlegemer er større i størrelse end røde blodlegemer, men deres antal er mindre. Når en person bliver syg, stiger antallet af hvide blodlegemer meget hurtigt. Undertiden bruges antallet af hvide blodlegemer til at detektere en infektion eller til at evaluere effektiviteten af ​​kræftbehandlinger.
  • Bestemmelse af forholdet mellem forskellige typer hvide blodlegemer (leukogram). De vigtigste typer af hvide blodlegemer er neutrofiler, lymfocytter, monocytter, eosinofiler og basofiler. At tælle umodne neutrofiler, også kaldet stikkende, er en del af denne test. Antallet af celler af hver type kan give vigtige oplysninger om immunsystemets tilstand. Et cellenummer, der er for højt eller for lavt af en bestemt type, kan indikere en infektion, allergi eller toksisk reaktion på et lægemiddel eller kemikalie eller forskellige sygdomme, såsom leukæmi.
  • Absolut erytrocyttælling (RBC). Røde blodlegemer transporterer ilt fra lungerne til resten af ​​kroppen. De fører også kuldioxid tilbage til lungerne for udånding. Når niveauet af røde blodlegemer er lavt (anæmi), modtager kroppen ikke nok ilt. Ved høje niveauer (polycythæmi) er der en risiko for røde blodlegemer, som kan blokere små blodkar (kapillærer), hvilket gør det vanskeligt for ilt at transportere.
  • Hæmatokrit (HCT, erythrocytsedimentationsvolumen, PCV). Denne test måler blodmængden pr. Røde blodlegemer. For eksempel betyder en hæmatokrit på 38, at 38% af blodet er røde blodlegemer. Hematocrit og hæmoglobin er de to vigtigste tests for anæmi eller polycythæmi..
  • Hemoglobin (Hgb). Hæmoglobinmolekyler findes i erythrocytter; de bærer ilt og giver blodet en rød farve. En hæmoglobinniveautest måler blodniveauer og viser, hvordan kroppen håndterer ilttransport..
  • Erythrocytt indeks. Der er tre erythrocyttindeks: gennemsnit af erythrocyttvolumen (MCV), gennemsnitlig erythrocyt-hæmoglobin (MCH) og gennemsnitlig erythrocytt-hæmoglobinkoncentration (MCHC). Alle beregnes ved hjælp af en særlig teknik, og antallet er afledt af andre indikatorer for den generelle blodprøve. MCV afspejler størrelsen på røde blodlegemer, MCH er det gennemsnitlige hæmoglobinindhold i en individuel erytrocyt, MCHC er koncentrationen af ​​hæmoglobin i en individuel rød blodlegeme. Disse indekser bruges til diagnose af forskellige typer anæmi. Indeks for fordelingsbredde for røde blodlegemer efter volumen (RDW) beregnes også, hvilket afspejler forskellen i størrelse og form mellem celler..
  • Absolut antal blodplader. Blodplader er den mindste type blodlegemer. De spiller en vigtig rolle i blodkoagulationsprocessen. Hvis der opstår blødning, aktiveres blodpladerne og samles for at danne et stik, der forhindrer blødning. Med et utilstrækkeligt antal røde blodlegemer er der en trussel om ukontrolleret blødning. Hvis mængden er for stor, er der en trussel om dannelse af blodpropper i blodkaret. Derudover kan blodplader være involveret i dannelsen af ​​sklerotiske plaques på arteriets vægge (åreforkalkning).
  • Gennemsnitlig blodpladevolumen (MPV). Denne indikator afspejler den gennemsnitlige værdi af volumen for de målte blodplader. MPV bruges i forbindelse med blodpladetællinger til diagnosticering af visse sygdomme. Hvis blodpladetallet er normalt, kan MPV være lavt eller højt.

Din læge bestiller muligvis også en mikroskopi af blodudtværing på samme tid som et komplet blodantal, men dette er ikke en del af en rutinemæssig blodprøve. Til denne test anbringes en dråbe blod på en plade og fortyndes med farvestoffet. Pladen undersøges under et mikroskop med bemærkning om antal, størrelse og form på røde blodlegemer, leukocytter og blodplader. Forskelle i form eller størrelse af blodlegemer kan indikere en række tilstande, såsom leukæmi, malaria eller seglcellesygdom.

En klinisk blodprøve udføres med følgende formål:

  • Find årsagen til symptomer som træthed, svaghed, feber, blå mærker eller vægttab
  • Diagnose af anæmi
  • Bestemmelse af mængden af ​​blod tabt under blødning
  • Diagnose af polycythæmi
  • Diagnose af tilstedeværelsen af ​​infektioner
  • Diagnose af blodsygdomme, såsom leukæmi
  • Overvågning af kroppens respons på medicin og strålebehandling.
  • Overvågning af blodcellernes reaktion på unormal blødning.
  • Screeningsindikatorer inden operation.
  • Sporing af høje eller lave niveauer, der bruges til at påvise forskellige sygdomme, så et højt niveau af eosinofiler kan indikere tilstedeværelsen af ​​allergier eller astma.

Et komplet blodantal udføres som en del af en rutinemæssig medicinsk undersøgelse. Komplet blodtælling giver værdifuld information om kroppens generelle tilstand og helbred..

Forberedelse til eksamen

Ingen særlig træning kræves.

Hvordan er undersøgelsen

  • En elastisk turnetragt trækkes over skulderen for at stoppe blodgennemstrømningen. Venerne under turneringen bliver større, hvilket gør det lettere at indsætte nålen.
  • Punkteringsstedet rengøres med alkohol.
  • Nålen indsættes i en vene. Undertiden tager det mere end en injektion.
  • Et blodopsamlingsrør er fastgjort til nålen.
  • Når en tilstrækkelig mængde blod opsamles, fjernes turneringen.
  • Efter at nålen er fjernet, påføres en vatpind på stedet for proc.
  • Stedet skal trykkes ned og påføres et bandage.

Hvis en baby's blod testes, udføres en hælpunktion i stedet for at tage blod fra en blodåre.

Følelser under proceduren

Der udtages en blodprøve fra en blodåre i din arm. En elastisk ledning er viklet omkring underarmen, så der kan opstå en følelse af tæthed. Du føler måske ikke smerter fra nålen, nogle gange er der en svag brændende fornemmelse eller smerte.

Komplikationer

Når du tager blod fra en blodåre, er chancen for komplikationer meget lille.

  • Der kan forekomme et lille blå mærke. Ved at trykke på tampon til punkteringsstedet i et par minutter, kan du reducere risikoen for, at det finder sted.
  • I sjældne tilfælde kan venen kvælde, dette kaldes flebitt. Problemet behandles med flere varme komprimeringer.
  • Vedvarende blødning kan forekomme hos patienter med blodsygdomme. At tage medicin såsom aspirin, warfarin (såsom Coumadin) og andre blodfortyndende medicin øger risikoen for blødning. Fortæl det til din læge, før du tager en prøve, hvis du har problemer med blodkoagulation eller tager blodfortyndende medicin.

resultater

Et komplet blodantal giver vigtig information om blodtyperne - erytrocytter, hvide blodlegemer, blodplader - og deres antal. Et komplet blodantal hjælper med at bestemme årsagen til forskellige symptomer såsom svaghed, kvalme, blå mærker og bruges til diagnose af forskellige sygdomme - anæmi, infektioner og mange andre..

Normale resultater

VIGTIG! Normale aflæsninger eller det normale område, der er vist her, er gennemsnitsværdier. De varierer afhængigt af laboratoriet, så på det sted, hvor du vil blive testet, er indikatorerne forskellige. Laboratorierapporten skal indeholde oplysninger om det anvendte referenceområde. Derudover overvejes generel sundhed og andre faktorer, når man analyserer resultaterne. Derfor kan en værdi uden for det område, der er præsenteret her, være normal for dig personligt..

Det normale interval afhænger af alder, køn, type blodprøve og hvor højt over havets niveau det område, hvor du bor, er. Lægen kan bruge alle indikatorerne for den generelle blodprøve, når man kontrollerer kroppens tilstand. For eksempel er antallet af røde blodlegemer, hæmoglobin, hæmatokrit de vigtigste indikatorer i diagnosen anæmi, men erytrocyttindekser og udstrygningsmikroskopi bidrager også til påvisningen af ​​denne sygdom og kan vise muligheden for dens forekomst..

For at vurdere indikatorerne for antallet og størrelsen af ​​leukocytter tager lægen hensyn til resultaterne af at tælle antallet af celler og forholdet mellem deres typer. For at se, om der er for mange eller for få celler af en bestemt type, sammenligner lægen deres antal og procentdel. For hver type leukocytter er der en norm.

Priserne kan ændre sig under graviditeten. I hvert trimester skal din læge rapportere en ændring i det normale interval for dig..

Absolut antal hvide blodlegemer (WBC)
Mænd og ikke-gravide kvinder:5.000-10.000 WBC pr. Kubik mm (mm3) eller 5.0-10.0 x 109 WBC pr. Liter (l)
Forholdet mellem forskellige typer leukocytter
neutrofile:50% –62%
Stangneutrofile:3% –6%
Lymfocytter:25% –40%
monocytter:3% –7%
eosinofile:0% –3%
basofile:0% -1%
Absolut erytrocyttælling (RBC)
Mænd:4,5-5,5 millioner RBC pr. ΜL eller 4,5-5,5 x 1012 / L
Kvinder:4,0-5,0 millioner RBC pr. ΜL eller 4,0-5,0 x 1012 / L
Børn:3,8-6,0 millioner RBC pr. ΜL eller 3,8-6,0 x 1012 / L
Nyfødte:4,1-6,1 millioner RBC pr. ΜL eller 4,1-6,1 x 1012 / L
Hæmatokrit (HCT)
Mænd:42% –52% eller 0,42–0,52 af det samlede beløb
Kvinder:36% –48% eller 0,36–0,48 af det samlede beløb
Børn:29% –59% eller 0,29–0,59 af det samlede beløb
Nyfødte:44% –64% eller 0,44–0,64 af det samlede beløb
Hemoglobin (Hgb)
Mænd:14-17,4 gram pr. Deciliter (g / dl) eller 140-174 gram pr. Liter (g / l)
Kvinder:12-16 g / dl eller 120-160 g / l
Børn:9,5–20,5 g / dl eller 95–205 g / l
Nyfødte:14,5-24,5 g / dl eller 145-245 g / l

Det normale hæmoglobinniveau er typisk en tredjedel af hæmatokritniveauet.

Erythrocyte-indekser
Middelværdi af røde blodlegemer (MCV) - Voksne:84-96 femtolitere (fl)
Gennemsnitlig erytrocyt-hæmoglobin (MCH) - Voksne:28-34 pikogram (pg) pr. Celle
Medium erytrocytt hæmoglobinkoncentration (MCHC) - Voksne:32-36 gram pr. Deciliter (g / dl)
Røde blodlegemer fordelingsbredde efter volumen (RDW)
Norm:11,5% –14,5%
Absolut antal blodplader
Voksne:140.000-400.000 blodplader pr. Mm3 eller 140-400 x 109 / L
Børn:150.000–450.000 blodplader pr. Mm3 eller 150–450 x 109 / L
Gennemsnitlig blodpladevolumen (MPV)
Voksne:7,4-10,4 μm3 eller 7,4-10,4 fl
Børn:7,4-10,4 μm3 eller 7,4-10,4 fl
Blodsmudsmikroskopi
Norm:Normale indikatorer for antal, form, farve og størrelse på blodlegemer.

Høj ydeevne

Absolutt antal røde blodlegemer (RBC)
  • Forhold og vaner, der forårsager et højt antal røde blodlegemer inkluderer rygning, eksponering for kulilte, langvarig lungesygdom, nyresygdom, visse typer kræft og hjertesygdomme, alkoholisme, leversygdom, en sjælden knoglemarvsygdom (polycythemia vera) eller et sjældent problem forbundet med med hæmoglobin, der er forbundet med ilttransport.
  • Sygdomme forbundet med vandkomponenten i kroppen kan også forårsage højt antal røde blodlegemer. Dette inkluderer dehydrering, diarré, opkast, øget sved og indtagelse af diuretika. Manglen på væske i kroppen får de røde blodlegemer til at se højt ud. Det kaldes undertiden pseudopolycythæmi..
Absolut antal hvide blodlegemer (WBC)
  • Højt antal hvide blodlegemer er forårsaget af infektioner, betændelse, vævsskade (f.eks. Fra et hjerteanfald), nyresvigt, lupus, tuberkulose, leddegigt, spild, leukæmi, kræft.
  • Brug af knogleresteroider og visse medikamenter, hypoaktive binyrer, skjoldbruskkirtelproblemer, fjernelse af milten kan også medføre en stigning i antallet af hvide blodlegemer.
Absolut antal blodplader
  • Høj blodpladetælling kan forekomme på grund af blødning, jernmangel, kræft og knoglemarvsproblemer.

Lave priser

Absolutt antal røde blodlegemer (RBC)

  • Med anæmi falder niveauet af røde blodlegemer. Anæmi kan være forårsaget af kraftig menstruationsblødning, mavesår, endetarmskræft, tarmbetændelse, tumorer, Addisons sygdom, thalassæmi, blyforgiftning, sigdcellesygdom eller en reaktion på visse kemikalier og medicin. Fjernelse af milten kan være en af ​​årsagerne til lavt antal røde blodlegemer.
  • Mangel på folsyre eller vitamin B12 kan også forårsage anæmi, såsom pernicious anæmi, der forårsager problemer med absorption af vitamin B12.
  • Erythrocyttindekser og smørmikroskopi kan hjælpe med at finde årsagen til anæmi.
Absolut antal hvide blodlegemer (WBC)
  • Lavt antal leukocytter kan være forårsaget af kemoterapi og medikamentreaktioner, aplastisk anæmi, virusinfektioner, malaria, alkoholisme, AIDS, lupus, Cushings syndrom.
  • En forstørret milt kan reducere antallet af hvide blodlegemer.
Absolut antal blodplader
  • Lavt antal blodplader kan være forårsaget af graviditet, immunopatologisk thrombocytopenisk purpura og andre tilstande, der påvirker eller ødelægger produktionen af ​​blodplader..
  • En forstørret milt kan reducere antallet af blodplader.

Hvad kan påvirke testresultaterne

Årsagerne til, at analysen er umulig, eller at resultaterne vil være forkerte:

  • Når du indsamlede blod, var din arm bundet med et elastisk bånd i lang tid.
  • Brug af lægemidler, der forårsager lave blodplader, såsom visse antibiotika, steroider, thiaziddiuretika, kemoterapimedisiner, quinidin, meprobamat.
  • Meget høje hvide blodlegemer eller fedt (triglycerid) niveauer kan forårsage falsk høj hæmoglobinlæsning.
  • Med en forstørret milt kan niveauet for blodplader (trombopeni) eller hvide blodlegemer reduceres; denne tilstand kan også forårsage nogle typer kræft.
  • Under graviditet reduceres niveauet for røde blodlegemer ofte, og sjældnere - niveauet af leukocytter øges.